Blog

Tomātu hibrīdu šķirnes – vai tās piemērotas tavai siltumnīcai?

Tomātu hibrīdu šķirnes – vai tās piemērotas tavai siltumnīcai?

Tomātu hibrīdu šķirnes vai tomēr Delikatešu jeb šķirnes tomāti? – Tuvojas tomātu sēšanas un stādīšanas bums, un daudzus no Jums plosa jautājums – kādus tomātus izvēlēties.
Un uzreiz teiksim – nav ko slapstīties pa vienu grāvi vai otru. Lai Jūsu siltumnīca gan dotu labu ražu, gan priecētu ar krāsām, izmēriem un garšām, ir jāņem no abiem!


Bet – lai to izdarītu – visupirms ir jātiek galā ar aizspriedumiem, kas valda mūsu galvās.
Un aizspriedumi visbiežāk mums ir iedoti no tantēm ( Jo no tantēm nāk ne tikai zelta gudrības, bet arī konservatīvisms un tieksme iesīkstēt. Tikai atcerieties – tantes to var atļauties un viņām tas piestāv un piederās – bet ne jums! )


Aizspriedumi un stereotipi par tomātu hibrīdu šķirnēm.


Tomātu Hibrīdu šķirnes taču ir kaut kādi modificētie briesmoņi!


Nē, tā nav. Piebildīsim – ĢMO Latvijā nav atļauta nevienā no izpausmēm. Tamdēļ nebūtu arī jāuztraucas, ka varam nopirkt Ģenētiski modificētas sēklas mūsu oficiālajos veikalos. Hibrīdi ir vienkārši dažādu šķirņu krustojumi, no kuriem izraudzīti visraženākie un labākie eksemplāri.


Tomātu hibrīdu šķirnes nemaz nav garšīgas!


Tā bija agrāk, kad pazinām vien ap desmit hibrīdo šķirņu. Selekcionāri taču nav nekādi muļķi, un šobrīd jau ir radījuši simtiem dažādu tomātu hibrīdu šķirņu , kas ir gan miltaini, gan izteiksmīgu garšu….
Visi zina, ka visiem garšo vērša sirdis. Nu lūk – Šobrīd ir radīti ap padsmit vērša sirds tipa tomātu hibrīdu, kas garšas ziņā ir ļoti tuvi klasikai, tomēr ir izskaustas visas šīs šķirnes nelādzības – nav vairs tik slimīgi, ir daudz ražīgāki, neveido zaļās cepurītes utt.
Piemēram labas un garšīgas Vērša sirds tipa tomātu hibrīdu šķirnes :
Gourmandia F1
Aurea F1
u.c.


Tiem Hibrīdajiem tomātiem ir biezā miza – var mest pret sienu un neizšķīst!


Jā, atsevišķiem ir gan. Galvenokārt tiem, kurus izmanto Spānijā un Holandē, lai varētu veiksmīgi ziemā attransportēt līdz mūsu Latvijai. Un mēs tos pērkam Rimi un Maxima.
Vai arī tiem, kurus spāņi izmanto tomātu kaujās – ar tiem tiktiešām pat pat bulli var nosist.
Bet – dos nu mums kāds, latviešiem, ar tomātiem šaut! Tikpat kā nedod vairs cūkām apelsīnus!
Tādēļ tām tomātu hibrīdiem, kas nav paredzēti pārvadāšanai, taču biezā miza nav nepieciešama. Papētiet tomātu hibrīdu šķirnes rūpīgi – tostarp ir ļoti daudz miltainu šķirņu ar plānu mizu.
Piemēram, kaut vai Cristal F1


Tie tomātu hibrīdi tak ir tik skābi, ka mute čokurā raujas!


Raujas gan no atsevišķām šķirnēm. Bet, pirms stādīt kuru katru tomātu, kas ienāk prātā, palasiet, kam tas domāts! Ja tomāts paredzēts tomātu mērces gatavošanai, kaltēšanai, pastai, sulai vai konservēšanai – tam nekādi nav jābūt saldam!
Gluži pretēji – saldie un sulīgie te vienkārši neder! Nekāda jēga un nekāda garša no tiem.,
Tādēļ nevajag stādīt konservējamos tomātus kā salātos ēdamos un otrādi!
Pēdējos gados mūsu – latviešu – tomātmīlestība ir tā pieņēmusies spēkā, ka arī mums nu ir jāsāk domāt, kur tos vasarā likt. Tātad – nākas konservēt, malt, kaltēt, žāvēt….. un te nu jāsaka – visu iemīļotās vēršu sirdis šim procesam ne vella nederēs! Šiem piemēroti ir tieši tie skābie, saturīgie, ar biezo miziņu!


Tie tomātu hibrīdi taču aug šausmīgi gari!

Nu bet nevar taču gribēt, lai Porzinģis lieliski spēlētu basketbolu un reizē būtu bučojams bez pakāpšanās uz taburetes ( tā augumā ap 1.50.m) Gribi puisi, ko, uz zaļumballi ejot, pasist padusē – nu tad arī izvēlies mazos – delikatešu šķirņu tomātus. Gribi diženo un un raženo tomātu, bet negribi pakāpties uz taburetes? – Tad nu paredzi tam lielāku rūmi un aplauz galotni. Tā vietā var izlaist papildu skaistu pazari no tomātu stāda apakšas.

No tām tomātu hibrīdu šķirnēm taču nevar noņemt sēklas!


Jā. Nevar. Bet, ja neplānojat tos pavairot ar sēklām, tad jau šī nav problēma, vaine?
Un galvenais – nevajag no visa, ko ieraugi, noņemt sēklas. Daudzas jaunās, skaistās un ražīgāš šķirnes nav domātas, lai pavairotu pašiem. Un galu galā – nav arī tik dārgas, lai mēs nevarētu atļauties nopirkt mazo sēklu paciņu par nepilnu eiro.
Kamēr šķirne ir aktīva un par tās pavairošanu rūpējās profesionāli zinātnieki, kas atpazīst novirzes no normas, slimības un likstas – mums nav jāvāc un jāpavairo sēklas! Lai to dara profesionāļi, kam ir zināšanas šajā jomā!
Ja šķirni vairs neattīsta, un tā izzūd vai ir apdraudēta – tikai šis ir īstais brīdis, lai iesaistītos sēklu vācēji, lolotāji un pavairotāji.
Citādi, mēs – amatieri – ne to vien varam pavairot. Savairot krusteņus, jaukteņus, vīrusniekus un ko tik vēl ne. Galvenais jautājums – vai to tiešām vajaga?


Tikpat daudz aizspriedumu valda arī par Delikatešu jeb šķirnes tomātiem.

Tos esam apkopojuši rakstā šeit: Biežākie jautājumi un aizspriedumi par delikatešu tomātiem


Grasāties stādīt tomātu stādus siltumnīcā?
Mēs piedāvājam stādus kā hibrīdiem tā delikatešu šķirņu tomātiem – raugiet, kas mūsu piedāvājumā katalogā te.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword