Mūsu stāsts cauri Latvijas gadsimtiem

Dabā ir iekārtots savs laika ritums, kas sākas ar pavasari, turpinās ar plaukstošu un zeļošu vasaru, pāraug krāšņā un bagātā rudenī un mierīgā un svētītā pateicības laikā – ziemā. Līdzīgi kā dabā arī mūsu saimniecībā ir savs ritums – ar dārzeņu un ziedu stādiem un rosīšanos siltumnīcās pavasarī, ar briestošiem dārzeņu, ogu un graudaugu laukiem vasarā, ar bagātām un leknām ražām rudenī, kas palēnām tiek sastrādātas visrupjākajos putraimos un smalkākajos miltos, lai visa gada garumā nonāktu uz Jūsu galdiem un sniegtu labāko ko daba spēj piedāvāt mūsu platuma grādos.

Z/S “Zutiņi” ir neliela ģimenes saimniecība Krimuldas novadā, kurā audzēšana notiek saskaņā ar prātu, sirdi, sirdsapziņu un senču vērtībām. Audzējot dabīgus produktus, piekopjot senās tradīcijas un popularizējot un pavairojot šķirņu daudzveidību. Labības audzēšanā  ievērojam saprātīgu un dabai draudzīgu saimniekošanu. Labības šķirnes izvēlamies pirmajā vietā liekot garšas īpašības nevis lielu ražu. Graudi tiek pārstrādāti izmantojot sentēvu metodes – akmens dzirnavas. Šāds malšanas process saglabā vērtīgos vitamīnus un garšas īpašības. Esam uzņemti SLOW FOOD STRAUPE biedrībā, izpelnoties atzinību par godprātīgu saimniekošanu un seno šķirņu un tradīciju kopšanu.

Z/S “Zutiņi” saimniecībā tiek audzēti:

2017. gads

Saimniecībā pirmo reizi tiek nokulti Speltes kvieši.

Lauku atbalsta dienests „Leader’’ programmas ietvaros apstiprina projektu par dzirnavu iekārtu iegādi. Agris ar dēlu Mārtiņu sāk rekonstruēt vienu no saimniecības ēkām, lai 2018. gada pavasarī tajās varētu sākt darbināt savas dzirnavas.

Meita Santa Bulduru Dārzkopības vidusskolā sāk padziļināti apgūt stādu audzēšanu. Saimniecība papildina savu stādu sortimentu arī ar ziemcietīgajiem augiem.

2016. gads

Pārstāvot Latviju un Slow food Straupe biedrību, vecākā meita Rūta kopā ar biedriem dodas uz Itāliju uz Slow Food International asociācijas rīkoto pasākumu Terra Madre (Māte Zeme), lai Pasaulei lepotos ar saimniecības plašo dārza pupiņu  kolekciju un Latvijas lielajiem pelēkajiem zirņiem un arī uzstātos lielajā konferencē par pākšaugu nozīmību Pasaules iedzīvotāju ēdienkartē.

Apvienoto Nāciju Organizācija 2016. gadu pasludināja par Starptautisko Pākšaugu gadu, un Latvija ir viena no retajām valstīm, kurā tiek audzētas daudz un dažādu krāsu pupiņas.

Agris uzceļ Inesei viņas trešo lielo siltumnīcu – kurā audzēt ne vien dārzeņu stādus, bet arī krāšņumaugus un nokarenās podu puķes. Papildus iegādāti 26 ha zemes.

2015. gads

Agris uzceļ Inesei viņas otro lielo siltumnīcu.

Inese izloca savus zaļos pirkstiņus pārpiķējot nu jau ierastās 70 tomātu šķirnes un papildus arī kāpostus, puķkāpostus un sasējot 15 piparmētru šķirnes ko vēlāk piedāvāt pircējiem nelielos podiņos.

Saimniecību uzņem Slow Food Straupe biedrībā par vairāk nekā 50 šķirņu dārza pupiņu kolekcijas uzturēšanu, seno šķirņu un tradīciju kopšanu.

Saimniecības zirņi nonāk arī Stockmann, Sky, Idille un Liepkalnu maizes veikalos. Saimniecība iekļaujas to dažu saimniecību vidū, kas uzsāk audzēt Priekuļos selekcionētos zirņus „Retriju”, kas no šī gada iekļauta Eiropas aizsargātu Cilmes vietu sarakstā kā “Latvijas lielie pelēkie zirņi”.

Saimniecība noslēdz sadarbības līgumu ar Top! (aptverot plašāka reģiona piegādes) un Solo veikalu tīklu Cēsīs par graudaugu produktu un pākšaugu piegādēm.

2014. gads

Agris uzceļ Inesei viņas pirmo lielo siltumnīcu dārzeņu stādu audzēšanai. Taču drīz vien Inese saprot, ka viņa var izaudzēt stādus ne vien sev, bet arī citiem. Tādejādi papildinot saimniecību ar vēl vienu nozari.

Saimniecība sāk piegādāt graudaugu un pākšaugu produkciju Rimi mazo ražotāju nodaļai „Klēts” un Top! (Valmieras veikaliem).

2013. gads

Agris un Inese pārdod Siguldas veikaliņu un koncentrē savu enerģiju graudaugu produktu ražošanas attīstībai. Saimniecībā iesaistoties arī bērniem, tiek veidotas produktu līnijas ko piedāvāt ne tikai tirdziņos, bet arī piegādāt veikaliem. Paralēli turpinās arī dārzeņu audzēšana. Tiek paplašinātas arī pākšaugu dobes, vairāk vietas atvēlot dārza jeb krūmu pupiņām.

2006. gads

Saimniecībā notiek pirmā reorganizācija un tiek pieņemts lēmums par atkāpšanos no piena lopkopības, lai pastiprināti pievērstos graudkopībai un dārzeņu audzēšanai.

2000. gads

2000. gada 4. jūlijs ir Zemnieku saimniecības „Zutiņi-1” dzimšanas diena valsts reģistros, kad to dibina Agris Meļķis.

1994. gads

Inese un Agris Siguldas tirgū atvēra saimniecības veikaliņu, kurā tirgoja pašu saražoto – piena produktus, pašas Ineses cepto maizīti no vīra izaudzētajiem rudzu graudiem un cūkgaļu.

Agris sāk braukāt uz Knīdera dzirnavām, kurās viņa resnie mieži tiek saskaldīti pašos resnākajos putraimos un nopulēti apaļākajās grūbas. Šeit Agris apgūst meldera nodotās zināšanas.

1990. gads

Latvijai atgūstot neatkarību, zeme tiek atgriezta jau nākošajai paaudzei – Jutai Beirotei un dzīvesbiedram Albertam Eglītim. Viņiem kļūstot vecākiem, saimniecībā iesaistās Jutas meita Inese ar savu vīru Agri Meļķi. Audzinot trīs bērnus, viņi nenogurstoši kopā būvēja pamatus stiprai saimniecībai, attīstot piena lopkopību. Izveidoja pārstrādes cehu – taisīja biezpienu, krējumu un sezonāli arī Jāņu sieru. To visu un vēl arī svaigpienu pārdeva tuvējā Siguldas tirdziņā.

19. gadsimts

No Bīriņu muižas zemes tiek atdalīti 20.86 ha zemes un ierādīti mūsu priekštecim – Edvardam Augustam Beirotam, par nopelniem I Pasaules karā. Edvards šeit uzceļ „Lejnieku” mājas un veido ģimeni ar savu sievu Annu.

Enter your keyword