Blog

Kad jāsēj tomāti un jāstāda čili pipari?

Kad jāsēj tomāti un jāstāda čili pipari?

Kad jāsēj tomāti un jāstāda čili pipari? Šogad sola agrāku pavasari, vai tas nozīmē, ka arī sējas darbi jāsāk agrāk? Vai tomāti uz palodzes jāsēj tajā pašā laikā, kad stādaudzētāji sāk sēt tomātus priekš stādiem siltumnīcās ar pilnu apgaismojumu?

Par šo dārznieku forumos daudz strīdu un daudz teoriju. Katram ir savas metodes.

Ja mums rodas neskaidrības, mēs parasti jautājam praktiķiem – tiem, kas tomātu stādus un čili piparu stādus audzē profesionāli ar mērķi iegūt labu ražu.

Kad jāsēj čili pipari?

To pajautāsim Ronaldam no “Burka&Ledus” .

Viņš Jelgavas pusē audzē vairāk kā 50 šķirņu čili un no tiem gatavo izslavētās čili mērces.

Kad jāsēj tomāti un čili pipari

Ronald, kad jāsēj čili pie Tevis Zemgales pusē?

“Čili mēs parasti sējam otrajā februāra nedēļā. Sējam visas šķirnes vienlaicīgi, gan vieglās, gan pasaulē asākos. Un izstādām neapkurinamās siltumnīcās, maija pirmajā nedēļā. Bet vēlams būtu kādā 3. maija nedēļā. Jo pie mums, Zemgalē, parasti pēdējās salnas ir vēl maija sākumā.

Mums tas vienkārši ir vēsturiski iegājies, jo 1. un 4. maijs bija brīvas dienas, un tad pa to nedēļu ņēmām atvaļinājumu un stadijām. Pēc iestādīšanas parasti piesedzam ar agroplēvi.
Čili īsti nepatīk pārstādīšana, tāpēc pirmās nedēļas augs neizrāda nekādas augšanas pazīmes. Pēc tam pierod un sākas normāla augšana.
Runājot par šķirnēm, jo asāks čili, jo vēlāk ienākas un ir mazāka raža. Piemēram `Jalapeno` sāk ražot pēc Jāņiem un līdz oktobra beigām, kad nosalst. Tāds `Carolina Reaper` (pasaulē asākais čili) ienākas tikai septembrī.
Tā kā čili ir daudzgadīgs augs, podā to var pārziemot. Vienīgi sākoties apkures sezonai, viņš nometīs lapas. Tad var apgriezt galotnes un atstāt uz palodzes. Kādā martā, kad vairāk saules, sāks dzīt jaunas lapas, ziedēt un ražot

Sandra Marcinkēviča no dārzniecības “Dobītes” audzē gan čili, gan tomātus.

Kad jāsēj tomāti un jāstāda čili pipari

Sandra, kad jāsēj tomāti un jāstāda čili pipari pie jums, Skaistkalnē?

“- Man nav viena datuma vai pareizās mēness fāzes, bet asos piparus parasti sēju nedēļu agrāk par saldajiem un lieku siltākajā stūrī, lai dīgst.

Kad parasti izstādi čili un papriku siltumnīcā?

– Stādu kopā ar saldajiem pipariem un parasti tas ir maija otrajā pusē, kad ir gana silts. Jo, ja tomāti piedos mazliet vēsāku laiku, tad pipari var apvainoties un īpaši dažas aso piparu šķirnes var tā uzmest lūpu, ka nepierunās šos augt ne ar kādām lūgšanām.

Kad, kuros datumos Tu plāno sēt čili?

– Precīziem datumiem nevarēšu pieķerties, bet parasti saldos piparus sēju pēdējā februāra nedēļā un iepriekšējā nedēļā iesēju asos. Šogad 2023. gadā sanāks tā, ka no 15. – 22.02. sēšu asos piparus un no 22. – 28.02. saldos piparus.

Kad Tu sēsi tomātus neapkurināmām siltumnīcām?

– pirmos sākšu ar 27.02., kas būs mazie balkona tomātiņi, nokarenie un citi podu tomāti,
un līdz 05.03. parasti sējam pirmos agrākos tomātus, kuriem ir jau skaidri pasūtītāji agrai ražai.

Vairums tomātu tie sēts laikā no 08.03. – 25.03.

Kad plāno izstādīt siltumnīcā tomātu stādus?

– Pēdējos gados agrākais ir bijis 15.05, bet pērn tikai šķiet ap 26.05. bija gana silts un tad arī sastādījām. Visus datumus beigās tik un tā noteiks pavasaris

Vai tas, ka šogad sola ātrāku, siltāku pavasari Tavus plānus ietekmēs?

– Oi…nu uz šo es gan neuzķeršos! Jau pēdējos 5 gadus kaut kādā brīdī sola agru pavasari un beigās aprīļa beigās vai maijā uznāk tāds polārais aukstums, ka saproti, kur tā maigā ziema bija palikusi. Vairāk pieturos pie tā, ka esam tomēr tuvāk ziemeļiem, un brīnumi notiek reti, un, ja kaut kas nav kā parasti, tad 100% būs kādi nevēlami pārsteigumi. Un katru gadu tā gadās!!!

Vai Tu ievēro mēness fāžu kalendāru sējas un stādīšanas darbiem?

Neievēroju gan. Ja es to ievērotu, tad pusi savu darbu nevarētu izdarīt! Par ražu un izdošanos ne mirkli nesūdzos.

Tomātu šķirnes

Kad mēs sējam čili un tomātus Zutiņu saimniecībā – Vidzemē?

Kad sēsim čili?

Sākot ar 15. – 20 februāri. Čili droši var sēt līdz pat marta sākumam.
Izstādīsim  lielajās siltumnīcās ap 15. – 20 maiju, jo čili ir izteikts siltummīlis. Vienlaikus, tam arī nepatīk ilgi mocīties un stīdzēt šaurā, mazā podiņā, tas būtiski ietekmē ražu.

Tomātus tradicionāli sākam sēt 8. martā. Parasti ap 10. martu priekš tiem, kam pie mums Vidzemes pusē ir stipri siltas vai apkurināmas siltumnīcas un 15 – 20. martu klasiskajām neapkurināmajām siltumnīcām.

Paši savās siltumnīcās izstādām pirmo partiju, kad stabili silts, bet mūsu priekšrocība ir lielās, augstās siltumnīcas, tamdēļ varam stādīt agrāk, maija sākumā. Klasiski mazo siltumnīcu tomātu stādāmais laiks ir ap ~ 10. maiju.

Īstenībā vērtīgāk ir iesēt vēlāk un izstādīt veselīgu stādu nekā agrāk, izstādīt izstīdzējušu tomātu aukstā zemē un tad skriet katru nakti segt ar pudelēm un plēvēm. Rezultātā raža ir gandrīz vienā laikā, tikai otrajā gadījumā ir nomocījies gan tomāts, gan saimniece.

Bet šogad pavasaris būšot ātrāk.

Uz to mēs Vidzemē nepaļaujamies. Ātrāk viņš var būt ar labākiem laika apstākļiem, mazāku vēju, bet zeme no tā diži agrāk neiesils. Līdz ar to, jā, lapas grābstīt varēsim agrāk, bet sēt un stādīt ap to pašu laiku kā parasti. Un galvenais – salnas jau neviens neatcels.

 

Hibrīdās tomātu šķirnes Rūta Beirote

Paldies par atbildēm:

  • Ronaldam no Burka& Ledus
  • Sandrai no Dārzniecība dobītes
  • Foto no: Burka&Ledus, Sandra Marcinkeviča, Zutiņi zs privātais arhīvs

Gaidīsim ciemos pavasarī pēc tomātu un čili piparu stādiem!

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword