Pelēkie zirņi Ziemassvētkos ir obligāta prasība latviešu svētku galdā. Lai gan izvēlēties labus zirņus Ziemassvētku galdam nebūt nešķiet sarežģīti – ņemam lielākos no plaukta un nesam mājās, tomēr ir pāris lietu, ko varam ņemt vērā.
Cik vecus zirņus drīkst lietot?
Nevajadzētu piemirst, ka zirņi ir sezonāls graudaugs. Tos vāc reizi gadā vasaras beigās, un līdz nākamajam rudenim `svaigākus` vairs nenopirksi tik un tā. Tādēļ nav pamata pirkt zirņus pa mazām porcijām gada garumā.
Zirņi savas garšas īpašības saglabā vismaz 2 gadus. Glabājot ilgāk par diviem gadiem, tie joprojām ir lietojami uzturā, vien zirņos esošās olbaltumvielas sacietē, tādēļ tie var būt ilgāk jāvāra vai sanāk sausāki izvārot.
Bet – ja zirņi aizķērušies plauktā vēl no pērnā gada – tos droši var lietot. Vien nepiemirstiet iemērkt.
Arī tirgotāji bieži vien tirgo zirņus 2 gadus.
Kā atpazīt pagājušā gada zirņus veikalu plauktā?
Zirņiem var būt dažādas šķirnes, tādēļ arī dažādas krāsas no pelēkas līdz koši vai tumši brūnai. Tomēr jāņem vērā, ka zirnis tumšu krāsu iegūst arī ilgi glabājoties.
Zirņi ilgi glabājoties gaismā kļūst tumši brūni līdz pat melni brūni. Tas bieži pat patīk pircējam, jo brūnā krāsa ir tāda pat kā izvārītiem zirņiem. Tādēļ vizuāli šķiet, ka tumšāki zirņi veikala plauktā ir arī labāki, garšīgāki. Bet bieži vien tas gan nozīmē, ka tie ir zirņi, kuri tiek tirgoti jau otro sezonu pēc kārtas.
Vajadzētu uzmest aci arī zirņu kvalitātei. Sīkāki, tārpu iekosti vai sašķelti zirņi ir pieļaujami. Tomēr, ja zirņu paciņā ir ļoti daudz zirņu pusīšu, tas var liecināt arī par strauju to žāvēšanu augstā temperatūrā, proti, tie var būt pārkaltēti. Tādā gadījumā tie ļoti viegli šķeļas. Gatavojot šādus zirņus vajadzētu ilgāk mērcēt un arī vārīšanās ilgums var palielināties.
Lai nu kā, pirms gatavošanas zirņus nepieciešams pārskatīt, vai tajos nav ieklīdis kāds akmentiņš, salms vai citi piejaukumi. Vai izlasīt no zirņiem arī visas pusītes un tārpu aizkostos, tas katras saimnieces pašas ziņā. Jāpatur prātā, ka katrs mazākais caurumiņš, pleķītis vai punktiņš uzreiz nenozīmē, ka zirnis ir izmetams. Tā ir normāla un pieļaujama parādība. Nevajadzētu pieiet šim procesam pārāk skrupulozi, jo šādi varam savas pārcentības dēļ izmest pārtiku, kas patiesībā ir normāla.
Ja vēlamies atdalīt tārpu iegrauztos zirņus, labāk to darīt, ieberot ūdenī – tad ļoti iekostie pacelsies ūdens virspusē, un tos būs iespējams vienkārši nosmelt. Bet to var arī nedarīt, jo šādi zirņi vāroties visbiežāk izšķīdīs un pēc tam īsti vairs nebūs pamanāmi.
Vai zirņus jāmērcē pirms vārīšanas?
Tāpat kā citi pākšaugi, arī zirņi ir jāizmērcē pirms vārīšanas. Tas dos vairākus labus rezultātus:
- Zirņi ātrāk izvārīsies
- Mērcējot vismaz 12 stundas, zirņos sākas dīgšanas process, kas maina zirņu garšu un uzturvērtību. Ja esat iegādājušies kādu īpašu zirņu šķirni, tikai izmērcēta tā parādīs savu patieso garšu.
- Zirņus mērcējot, tiek arī atdalītas vielas, kas sekmē vēdera pūšanos. Cilvēkiem ar vēdera problēmām, zirņus vajadzētu mērcēt vismaz 24 stundas un pāris reižu nomainīt ūdeni.
Foto: J.Galejs
Cik ilgi jāmērcē zirņi?
Zirņi jāmērcē tik ilgi, cik iespējams.
Izcili, ja tās būtu vismaz 24 stundas. Starplaikā vajadzētu vismaz 1x nomainīt ūdeni, citādāk siltā telpā zirņi var ieskābt.
Optimālais mērcēšanas ilgums būtu vismaz 12 stundas.
Ja zirņus piemirsies iemerkt iepriekšējā vakarā, tad var iemērkt arī svētku dienas rītā, lai vārītu vakarā.
Tomēr ir daudzas saimnieces, kas zirņus nemaz nemērc, bet vāra uzreiz. Ja zirņi ir pēdējās ražas, tad nekas ļauns no šī nenotiks, vien vārīšanās laiks var paildzināties par 10-20 min.
Ir reizes, kad pelēkie zirņi nevārās mīksti.
Tad palīdz tējkarote sodas. Daudzas saimnieces sodu liek jau uzreiz vārīšanās sākumā. Vai tas nepieciešams, ja zirņi izmērcēti, nezinu. Tā kā soda mazliet ietekmē garšu, bez tās var arī iztikt.
Zirņu vārīšanās ilgums parasti ir no 40 – 60 min. Ja laiks jau iet krieni pāri stundai, var ņemt sodu palīgā.
Sāli gan liekam pašās beigās īsi pirms zirņi gatavi, jo, pieliekot to sākumā, tā paildzinās vārīšanos.
Saimnieču viltības!
Ir 2 zirņu vārīšanas metodes.
Zirņus izvāra, nokāš un atstāj zem vāciņa padzist. Šādi tie būs sausāki, miltaināki ēdot.
Zirņus izvāra mīkstus un nenokāš – atstāj atdzist ūdenī. Šādi saimnieces jau laikus var sagatavoties vakaram. Pelēkie zirņi Ziemassvētkos var tikt izvārīti jau no rīta un īsi pirms pasniegšanas tos vēlreiz ūdenī ērti uzsildīt, nokāst un pasniegt viesiem siltus. Atdziestot ūdenī, zirņu miziņa kļūst maigāka, bet paši zirņi mitrāki, krēmīgāki.
Interesanti un garšīgi ir abi varianti.
Pelēkie zirņi Ziemassvētkos bieži paliek pāri.
Ko darīt, ja zirņi nav apēsti?
Bieži gadās ka cepešu, kāpostu un pīrāgu vidū pelēkie zirņi Ziemassvētkos galdā paliek neaiztikti. Vārītus zirņus var ļoti ērti sasaldēt, lai uzglabātu nākamajām reizēm, kad sakārojas. Dažas saimnieces tos saldē jau porcijās kopā ar visu sačurkstināto speķīti. Pēcāk dod vīriem līdzi uz darbu, ko uzsildīt mikroviļņu krāsnī.
Ja zirņi palikuši pāri, tos ledusskapī var uzglabāt līdz 3 dienām. Kā arī nākamajā dienā samalt gaļas mašīnā un sacept kotletēs vai pagatavot zirņu pikas – lielisku, sātīgu un garšīgu uzkodu.
Recepte, kā pagatavot Zirņu pikas, te.
Zirņu pikas
Par pelēkajiem zirņiem pastāstīja: Rūta Beirote, Zutiņi zs
Foto: Zutiņi zs, J.Galējs.