Blog

Latvijas lielie pelēkie zirņi – šobrīd tikai šķirne Retrija

Latvijas lielie pelēkie zirņi – šobrīd tikai šķirne Retrija

Ir vairāki nosacījumi, lai pelēkie zirņi drīkstētu tikt saukti par “Latvijas Lielajiem pelēkajiem zirņiem”.

  1. Šobrīd tā drīkst saukt tikai vienas šķirnes –Retrija – zirņus.
  2. “Latvijas Lielajiem pelēkajiem zirņiem” jābūt audzētiem konkrētā teritorijā. Par tādu uzskatāma visa Latvija, izņemot piekrastes zonu.
  3. Visi audzētāji, kas audzē un tirgo zirņus, ir iekļauti Pārtikas un veterinārā dienesta reģistrā un atbilstoši uzraudzīti, lai nodrošinātu prasību izpildi.
  4. Produkta iepakojumā drīkst izmantot nosaukumu – “Latvijas Lielie pelēkie zirņi”, ja tas marķēts kopā ar “Aizsargātas cilmes vietas” emblēmu.

Zirņu selekcija profesionālā līmenī Latvijā aizsākās 1925. gadā Stendes graudaugu institūtā un vēlāk arī Priekuļu selekcijas institūtā. Bet pirmās ziņas par pelēkajiem zirņiem atrodamas jau kopš 18. gs sākuma.

Priekuļos aizsākās tieši “Retrijas” selekcija, izdalot to no Vidzemes Lielajiem brūnajiem zirņiem. Ilgstoši tika  atlasīti lielākie un garšas ziņā saldākie eksemplāri, līdz nonāca līdz šķirnes reģistrācijai 2004. gadā.

Garšas īpašības, zirņu lielais izmērs un pelēcīgi marmorētais izskats ir ļoti labi, lai gan ražības ziņā Retrija noteikti nav pirmrindniece.

Kā audzēt pelēkos zirņus?

Zirņu pākstī vidēji ir vien 3-4 zirņi, kā arī “Retrija” ir jāsēj kopā ar balstaugiem – miežiem, auzām vai kviešiem, lai izvairītos no zirņu veldrēšanās. Veldrējās tie tomēr brangi un mitrās vasarās ātri sadīgst. Sausās vasarās, savukārt, zirņi ir sīkāki un ir liels šķelto zirņu daudzums. Tāpat, stingri jāievēro arī zirņu kaltēšanas īpatnības – tie jākaltē temperatūra, kura nepārsniedz 30°C. Šo visu  iemeslu dēļ daudzas saimniecības izvēlas labāk audzēt mazos zirņus, nevis lielos pelēkos.

Latvijā zirņu audzēšanai ir ļoti senas tradīcijas, tie tika plaši lietot ikdienas uzturā līdz pat “Kartupeļu ēras” sākumam, kā arī vēl šobrīd Zirņi ir uzskatāmi par Latviešu tradicionālās virtuves neatņemamu sastāvdaļu. Šī iemesla dēļ 2013. gadā tika ierosināts PVD pieteikt mūsu zirņus Eiropas aizsardzībai un – nepagāja ne 2 gadi, līdz 2015. gada 9. oktobrī “Latvijas lielie pelēkie zirņi” arī tikai irakstīti Eiropas aizsargāto cilmes vietu nosaukumu reģistrā.

Aizsargāts cilmes vietas nosaukums

Lai iegūtu tiesības izmantot šo norādi, pilnīgi visiem procesiem sākot ar izejvielu ieguvi un beidzot ar produkta iesaiņošanu, ir jānorit vienā konkrētā reģionā (Latvijā, izņemot piejūras zonu). Turklāt radītajam produktam jābūt ar konkrētajai videi vai tradīcijām atbilstošu garšu un vērtību.

Latvijā šajā kategorijā uz šo brīdi iekļauti tikai “Latvijas lielie pelēkie zirņi” (Pisum Sativum L.)

Latvijas Lielie pelēkie zirņi Retrija ziedēšanas laikā

Gan no senčiem glabātu lielo pelēko zirņu šķirni, gan “Retriju” audzējam arī mēs savā zemnieku saimniecībā “Zutiņi” un piedāvājam arī pircējiem.

Zirņu produktu sarakstu skatiet šeit: zutini.lv/zirni

Vairāk par Eiropas aizsargātas cilmes vietas reģistru, kā atpazīt produktus un ko nozīmē dažādās atpazīšanas zīmes, lasiet mūsu iepriekšējā rakstā: Latvijas lielie pelēkie zirņi – slavenība Ziemassvētku galdā

 

Sagatavoja: Rūta Beirote, Zutiņi Zs, 26.11.2019.
Foto:  Edgars Meļķis

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword