Blog

Dārza Pupiņu sēklgrauži – Acanthoscelides obtectus

Dārza Pupiņu sēklgrauži – Acanthoscelides obtectus

Dārza pupiņu sēklgrauži ir tās sīkās melnās vabolītes, kas sabojājušas dzīvi un miltu atvilktni ne vienai vien mājsaimniecei Iepazīsti savu ienaidnieku, lai vari ar to cīnīties!

Šīs vabolītes ir no 2 – 5 mm garas, kas izšķiļas no pupiņām, sacaurumo tās krustu, šķērsu, tad pārkož paciņu un sabojā vēl miltus, putraimus un pārējo skapīša saturu. Pazīstama aina, vai ne?

Tas tādēļ, ka Pupiņu sēklgrauzis ir tipisks siltummīlis. Pie mums Latvijā tas ievests senāk no Dienvidu zemēm līdz ar sēklas materiālu. Sākotnēji tas bijis klasisks noliktavu iemītnieks, jo izdzīvot ziemu ārā tam bija par aukstu, tomēr šobrīd jau brīvi vairojas uz lauka – jo vasaras un pats galvenais – ziemas  pie mums kļuvušas krietni siltākas.

Uz lauka pupiņu sēklgrauzim var attīstītis 1-2 paaudzes. Bet, ja tas ieperinās siltā noliktavā, tad viena gada laikā spēj savairoties pat sešas reizes.

Pupiņu sēklgrauža vaboles ziemo gan pašās sēklās – sīku oliņu veidā, gan arī uz lauka – augsnes virskārtā vai zem augu atliekām.

Tas nozīmē, ka sēklgrauzi Jūs variet gan iesēt līdz ar sēklām, gan arī – ja tas iemitinājies Jūsu laukā, tad nākamajā gadā tas atkal uzmeklēs tuvumā esošo pupiņu vagu. ( Šis ir iemesls, kamdēļ censties nomainīt pupiņu audzēšanas vietu, ja sēklgrauzis pamanīts.)

Pupiņu sēklgrauža vaboles uz pupām parādās ziedēšanas laikā vai pākšu veidošanās laikā. Mātītes sadēj oliņas uz pupu pākstīs. Ja pēc pupiņu nokulšanas un izžāvēšanas mēs tās turam siltā vietā, pēc laika izšķiļas brūnās vaboles, savu ceļu uz brīvību izgraužot apaļa cauruma veidā.

Kā apkarot Pupiņu sēklgrauzi uz lauka?

  • Pirmkārt, aparot un sastrādājot augsni, kur iepriekšējā gadā augušas pupiņas.
  • Rudenī kārtīgi novācot pupiņu atliekas, lai tajās nepārziemo sēklgrauži.
  • Izvairoties iesēt invadētu sēklas materiālu.

Kā un kur glabāt pupiņas mājās, lai neizšķiltos sēklgrauži?

  • Lielie importētājuzņēmumi pupiņas mēdz speciāli apstrādāt, lai pasargātu noliktavas.
  • Pupiņas mēdz arī izkarsēt – bet tas maina to garšu un pilnīgi noteikti ietekmē vārīšanās ilgumu.

Pupiņu sēkla ir pareizi jāuzglabā vietā, kas nav siltāka par +10*C

Sēklas materiālu pirms sēšanas var ~7 – 10 dienas paturēt siltā telpā un tad ievietot saldētavā ( mīnus 15 – 20*C).  Dzīvība, kas būs mitinājusies pupiņās, nosals, bet pašas sēklas varēs sēt. Ja pupiņu sēkla ir kārtīgi izžāvēta, saldēšana dīgstībai nekādi nekaitē.

Cik mums zināms, uz doto brīdi nav neviena oficiāli atļauta insekticīda, ko varētu lietot Pupiņu sēklgrauža apkarošanai. Tā īsi –  ar atļautiem līdzekļiem to noindēt nav iespējams.

Jebkurā gadījumā – mūsu saimniecībā mēs neizmantojam ķīmiskos aizsardzības līdzekļus pupiņu audzēšanā. Tādēļ pupiņu sēklgrauža oliņas var būt arī mūsu audzētajās pupiņās. Un tas mūsdienās ir pilnīgi normāli.

Tādēļ lūgums, ja esat iegādājušies mūsu audzētās pupiņas:

  1. Centieties tās ātri izlietot
  2. Uzglabājiet tās vēsumā vēlams līdz +10*C
  3. Glabājiet tās stikla burkā – ja tomēr vaboles pašķiļas, lai nesabojā pārējos produktus
  4. Glabājiet tās ledusskapī, bet, ja nav vietas – turiet pupiņas saldētavā. Nekas ļauns tām nenotiks! Šisit īpaši svarīgi, ja plānojat tās pavasarī sēt.

Starp citu – ja pamanāt pirmos kukainīšus un tie vēl tikai daži  – aplūkojiet pupiņas. Bieži vien pie daudzo vaboļu skaita vainīgas ir tikai pāris sēklas visā burkā. No tām pamukušas desmitiem vaboļu, bet pārējās pupiņas vēl ir veselas.

Seno tantiņu gudrība:

Bojātās sēklas ir nedaudz vieglākas kā veselās. Pirms sēšanas tās iemērc sālsūdenī. Tās, kas uzpeld pa virsu nosmeļ, bet tās, kas nogrimst, tās uzskata par veselām. ( Mums gan jāteic – tās uzpeldējušās noteikti vajadzētu kārtīgi apskatīt. Ja no skata apaļas un smukas – varat  pārkniebt un palūkot iekšpusē. Iespējams, nekāda dižā vaina tām nav.)

! Atšķirībā no cūku pupām – dārza pupiņas, ja tās jau izcaurumojis sēklgrauzis – nedīgs.

 

Rakstu sagatavoja: R.Beirote

 

Kas ir Cūku pupu sēklgrauzis un kā ar to cīnīties – lasi šeit

Vairāk par pupām un to izmantošanu lasiet mūsu sagatavotajos rakstos – rakstu sadaļā šeit.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword