Blog

Cūku pupu jeb lauka pupu sēklgrauzis – (Bruchus rufimanus Boh.)

Cūku pupu jeb lauka pupu sēklgrauzis – (Bruchus rufimanus Boh.)

Vārītas Cūku pupas ir teju visu mūsu bērnības ēdiens un iemīļota maltīte vēl šobrīd. To droši varētu saukt arī par  latviešu Nacionālo ēdienu.  Tomēr aizvien biežāk vasarās  Cūku pupu sēklgrauzis jeb melnās vabolītes vai kāpuri no šīs gardās maltītes attur ne vienu vien kārtīgu  cūku pupu mīļotāju.

Uz aci nebūs iespējams to atšķirt Cūku pupu sēklgrauzi no dārza pupiņu sēklgrauža. Tik vien kā jāpieņem – ja reiz cūku pupa lielāka – arī tās sēklgrauzis ir lielāks.

Cūku pupu sēklgrauzis arī ir nikns kustonis

Pie vainas tam, ka cūku pupas neapputeksnējas, var būt ne tikai ļoti karstās vasaras, bet arī sēklgrauži. Pirms cūku pupu ziedēšanas un tās laikā sēklgraužu vaboles barojās ar to ziedputekšņiem. Izēsto ziedputekšņu dēļ pupas neapputeksnējas un neveidojas pākstis. Šis ir vēl viens aspekts, kamdēļ mēs varam neiegūt pupu ražu.

Lai gan gadā veidojas tikai viena sēklgraužu paaudze, viena pupu sēklgrauža mātīte var izdēt 200-500 oliņas, tās izšķiļas sīki kāpuri  7-18 dienas pēc izdēšanas. Kāpuri tālāk iegraužas pākstī, pēc tam pupā. Kāpuri dzīvo pupu sēklas iekšpusē un vasaras beigās pirms pašas iekūņošanās tie izgrauž eju līdz pupas miziņai, pa kuru pēc izšķilšanās izlīst laukā vabolei. Kad pupas nokaltušas un izkultas, sēklgrauzis tajās pārziemo, bet nekādus tālākus bojājumus pupām nenodara. Bet – ja mēs pupas turam ilgstoši siltā istabā, tas lien laukā paskatīties – vai pavasaris jau klāt.

Kā izvairīties no Cūku pupu sēklgrauža ievazāšanas?

Atceramies – Vaboles var pārziemot arī uz lauka augsnes virskārtā.

Tādēļ vajadzētu uzart pupām paredzēto lauku, ja nav iespējams mainīt audzēšanas vietu.

Sēt agri pavasarī

Censties sēt nebojātu materiālu. Jā, ja kaitēklis nav skāris dīglīti — augšas pumpuru, tad sēkla var uzdīgt, bet šādu augu dīdzība ir par 50% zemāka un augi tomēr būs vārgāki un tie atpaliks augumā. *

Otrkārt – sēklgraužu bojātās pupās daudz biežāk attīstās puves.

Labi izkaltētu cūku pupu sēklu pirms iesēšanas var nedēļu paturēt saldētavā -15 -20*C. Tādā veidā kāpuri nosalst un no jauna neizšķiļas.

Vecais triks ar ūdeni – bojātās sēklas vieglā sālsūdenī uzpeldēs virspusē.

Un kā reiz kāds mūsu labs draugs teica – nekādi sēklgrauži nav problēma, ja ēdot piever acis vai skatās tālumā. J

Cūku pupas tiek audzētas arī mūsu saimniecībā

Tiesa gan,  nelielos apjomos, jo sēklgrauža dēļ to vairs nav iespējams darīt ar tādu entuziasmu kā iepriekš.

Cik mums zināms, uz doto brīdi vairs nav neviena oficiāli atļauta insekticīda, ko varētu lietot Pupiņu sēklgrauža apkarošanai pārtikā audzētām cūku pupām ( Lai gan varam, protams, kļūdīties –  saraksti mainās). Tā īsi –  ar atļautiem līdzekļiem to noindēt nav iespējams

Jebkurā gadījumā – mūsu saimniecībā mēs neizmantojam ķīmiskos aizsardzības līdzekļus pupiņu audzēšanā. Tādēļ pupu sēklgrauža oliņas var būt un visticamāk arī ir mūsu audzētajās pupās. Un tas mūsdienās Diemžēl ir pilnīgi normāli. Tādēļ lūgums, ja esat iegādājušies mūsu audzētās pupas:

  1. Centieties tās ātri izlietot,
  2. Uzglabājiet tās vēsumā vēlams līdz +10*C
  3. Glabājiet tās stikla burkā – ja tomēr vaboles pašķiļas, lai nesabojā pārējos produktus
  4. Glabājiet tās ledusskapī, bet, ja nav vietas – turiet pupiņas saldētavā. Nekas ļauns tām nenotiks! Šis it īpaši svarīgi, ja plānojat tās pavasarī sēt.

Ja plānojat Cūku pupas sēt, atceraties

Pupiņu sēkla ir pareizi jāuzglabā vietā, kas nav siltāka par +10*C

Sēklas materiālu pirms sēšanas var ~7 – 10 dienas paturēt siltā telpā un tad ievietot saldētavā ( mīnus 15 – 20*C).  Dzīvība, kas būs mitinājusies pupās, nosals, bet pašas sēklas varēs sēt. Ja pupu sēkla ir kārtīgi izžāvēta, saldēšana dīgstībai nekādi nekaitē.

 

Atsauces *
*Pētījums:  Mg. Biol. Danas Bleses pētījums “Pupu sēklgrauža (Bruchus rufimanus) un citu lauka pupas (Vicia faba) kaitēkļu monitorings un ierobežošanas iespējas.“

 

Ar Cūku pupu sēklgrauzi Jūs iepazīstināja: R.Beirote Zutiņi Z/s

Vairāk par Cūku pupām lasi mūsu rakstā: Cūku pupas

Cūku pupas
Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword