Blog

Burkānu pesto, burkānu tēja u.c. iemesli, kamdēļ audzēt burkānus pašiem

Burkānu pesto, burkānu tēja u.c. iemesli, kamdēļ audzēt burkānus pašiem

Burkānu pesto, burkānu tēja, burkānu lapu salāti – šie ir tikai daži no iemesliem, kamdēļ arī piepilsētas mazdārziņā vai augstajās dobēs kaut nelielā daudzumā mēģināt izaudzēt burkānus pašiem.

Pieaudzēt burkānus tik daudz, lai pietiktu visai ziemai – tur vajadzīgs krietnāks zemes pleķis. Bet pat nelielā dobē burkānus iesēt ļoti rekomendējam ne tik daudz, lai būtu ko likt pie zupas, bet gan lai būtu pašiem savi burkānu laksti.

Kamdēļ vajadzīgi burkānu laksti? Tos taču parasti atdod govīm!

Jā, taisnība. Senlaikos, kad govju bija daudz un burkānus audzēja daudz, to lakstus neizmantoja pārtikā. Bet tas bija galvenokārt aizmirstības un nezināšanas dēļ.

Vēl senāk, laikos, kad burkāni vēl nebija oranži, bet gan balti un tumši zili, tos galvenokārt izmantoja kā vērtīgu ārstniecības augu. Ievāca tikai to lapas un ziedus, kurus lietoja tējas pagatavošanai. Tikai vēlāk burkānu saknes sāka izmantot kā dārzeni un selekcionēt tieši ēdamo sakņu virzienā.

Burkānus kā ārstniecisku tēju pazina senie ēģiptieši, tie sastopami arī hieroglifos. Tāpat tos audzēja un lietoja arī senie romieši, vārot tēju gan no lapām, gan arī burkānu sēklām.
Burkānu sēklas tika uzskatītas par ļoti vērtīgām, tās izmantoja kā antioksidantu un pat palīgu pret saindēšanos. Lai izvairītos no noindēšanas, tās savulaik plaši lietoja senie valdnieki.

Kamdēļ iesēt burkānus pašam?

  • – Iespēja ātri un sev vēlamā brīdī tikt pie maziem graužamburkāniem.
  • – Iespēja izmantot vērtīgās burkānu lapas zaļajiem kokteiļiem, burkānu pesto, burkānu tēja. Pirmkārt, tās nevar dabūt, pērkot burkānus veikalā. Otrkārt, par pašu audzētu burkānu lakstiem tu vienmēr varēsi būt drošs un pārliecināts, ka tie ir visveselīgākie un tīrākie.
  • – Burkānu krāsas  Kur gan vēl sev tīkamā brīdī varēsi tikt pie tik skaistiem un krāsainiem burkāniem, kā savā dobē!
Krāsainie burkāni

Burkānu tējas vērtīgās īpašības:

Burkānu lakstu tēja satur selēnu, K vitamīnu, jodu, kāliju, kalciju, dzelzi, askorbīnskābi un hlorofilu, kas viss kopā būtiski uzlabo asins stāvokli.

Burkānu tēju izmanto sekojošām kaitēm:
Urīnizvadceļu slimību gadījumos, Varikozo vēnu ārstēšanai, Gremošanas sistēmas uzlabošanai, vielmaiņas veicināšanai, lai izvadītu no organisma kaitīgās vielas

Burkānu laksti.

Lai gardi apēstu zaļos un vērtīgos burkānu lakstus, nebūt tie nav jāvāra tējā. Pietiks, ja piegriezīsiet tos salātiem vai pagatavosiet no tiem gardu zaļo pesto. Burkānu lapiņas nolupina no kātiem, pievieno riekstus, eļļu, citrona sulu, sāli. Piparus un sablendē viendabīgi.
Izmanto gan kā mērci salātiem, pārlej gurķus un tomātus, gan arī ēd ar grauzdiņiem.

Burkāni parasti zied otrajā gadā, tomēr gadās reizes, kad burkāni izzied jau pirmajā. Tā ļoti bieži gadās atsevišķām šķirnēm, ja tās iesēj par ātru, kad zeme vēl ir pārāk auksta,
Lai nu kā – krāsaino burkānu ziedi ir ne tikai ļoti dekoratīvi, bet arī ēdami. Tos var blendēt zaļajos kokteiļos un ar tiem var lieliski dekorēt ēdienus.

Kā audzēt burkānus?

Burkāniem patīk smilšaina augsne vai mālsmilts. Tai jābūt irdenai, lai saknes neveidotos kroplas. Burkānu audzēšanai lieliski piemērotas ir augstās dobes vai vagas.
Burkānus sēj agri pavasarī, tiklīdz zeme silta, bet, ja neplānojat burkānus audzēt tā, lai pietiek visai ziemai, daudz prātīgāk tos ir sēt maija beigās vai pat ap Jāņiem.
Kādēļ? Viens nepatīkams burkānu kaitēklis ir burkānu muša, kas izlido maijā un sadēj kāpurus pie burkāniem, kas vēlāk bojā to saknes. Sējot burkānus vēlāk, no tās var izvairīties, jo ap to laiku burkānu muša savus sirojumus jau ir beigusi.

krāsainie burkāni
Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword