Blog

Terra Madre izstāde Itālijā – 150 valstis un arī mēs!

Terra Madre izstāde Itālijā – 150 valstis un arī mēs!

Terra Madre izstāde Itālijā  varētu tikt salīdzināta ar zemnieku un mājražotāju Olimpiskajām spēlēm. Starptautiskais mājražotāju un mazo zemnieku gadatirgus “Terra Madre” Itālijā Turīnā notiek reizi divos gados – septembra beigās. To organizē starptautiskā kustība Slow Food, kuras galvenie mērķi ir popularizēt tīru, vietēju un godīgu pārtiku. Šī kustība iestājas par to ka pārtikai ir jābūt ražotai dabai draudzīgi un saudzīgi. Ka katras valsts lielākā vērtība ir tās mazie ražotāji, kas ne tikai uztur un saglabā dabas daudzveidību, plašu šķirņu klāstu un senās šķirnes, bet arī kopj tradīcijas kā zemes apstrādē tā ēdiena gatavošanā. Ar godīgumu tiek akcentēta problēma valstīs, kur zemnieki par savu darbu nesaņem taisnīgu samaksu lielo korporāciju cenu spiediena dēļ vai rasu, tautību, dzimumu diskriminācijas dēļ.

Latvijā uz doto brīdi pēc Lursoft datiem ir reģistrētas 2 biedrības, kas pārstāv Slow food kustību.   Slow food Rīga, kuru vadīja Mārtiņš Rītiņš. Un Slow Food Straupe, kura apvieno vietējos zemniekus un mājražotājus, un 2x mēnesī organizē Slow food Straupe tirdziņu vecajā Straupes Zirgu pastā. Straupes tirdziņš ir ieguvis arī prestižo starptautisko Earth Market jeb Zemes tirgus statusu un ir vienīgais tāds Baltijas valstīs. Tas nozīmē, ka tirdziņš pulcē zemniekus, kas ievēro tīras, godīgas un vietējas pārtikas ražošanas principus, atbilst kvalitātes standartiem, kopj senās tradīcijas, organizē pasākumus, veic izglītojošo funkciju.

Pēc pandēmijas pārtraukuma Terra Madre izstāde Itālijā norisinājās atkal šī 2022. gada septembrī, pulcējot vairāk kā 3000 delegātus no 150 pasaules valstīm. No Baltijas valstīm Latvija šoreiz bija vienīgā, kas piedalījās ar saviem delegātiem . Uz Turīnu devāmies mēs – Zutiņi zs un  Lelde Valle no Z/s Lejaslīves (medus, sparģeļu audzēšana)

 

Lelde Valle ņēma dalību semināros par biškopību un arī bija viena no pasaules biškopju darba grupas, kas lēma par jauna Slow Food atzara – SlowBees dibināšanu. Darba grupā piedalījās biškopji no Itālijas, Etiopijas, Serbijas, Japānas, Ganas, Kolumbijas un Latvijas.

Savukārt, es jau ilgus gadus darbojos kustībā Slow Beans. Blakus darbībai semināros par pākšaugiem, ņēmu dalību arī pupiņu un zirņu gatavošanas online meistarklasē. Šajā pasākumā ar zināšanām un praksēm dalījās šefpavāri no Bosnijas-Hercogovinas un Vācijas un pupiņu audzētāji no ASV un mēs no  Latvijas.

Terra Madre izstāde Itālijā

5 garas dienas, izstāde, tirgus, konferences. Ideju ģenerēšana darba grupās, problēmu pārrunāšana semināros, kopā darīšana, kopā gatavošana, kopā ēšana, jo par un ap ēdienu ir šis stāsts, bet tajā pat laikā ēdiens ir tikai iemesls, lai runātu.

Terra Madre izstāde Itālijā  – galvenās atziņas un mērķi:

Neaizmirst un celt godā vietējās tradīcijas un arī ēdienus pat, ja tie uz krāšņas un eksotiskās pasaules fona šķiet pelēki un garlaicīgi. Katras valsts lielākā vērtība un lepnums ir iekšzemē nevis ārzemēs.

Saskaitot + un -, patiesi dabai draudzīgs Tu vari būt tikai tad, ja patērē vietējo pārtiku. Jebkurš auglis vai dārzenis, lai cik Bio būtu savā valstī, nodara kaitējumu dabai tiklīdz tiek iekrauts pārvadājumu mašīnā.

Pareiza nākotnes virzība dabai draudzīgā lauksaimniecībā ir nevis kāda produkta pilnīgā izskaušanā no ēdienkartes, bet balansā. Piemēram, nevis gaļas izskaušanā no ēdienkartes, bet samazināšanā. Izvēloties ēst mazāk, bet kvalitatīvāku, brīvi audzētu gaļu mēs veicam dabai draudzīgāku darbību kā piekopjot pilnīgu vegānismu un turpmāk lietojot uzturā avokādo no Gvinejas vai Mandeles no ASV un Soju no Ķīnas.

Arī Latvija var, vien jāpārstāj kautrēties. Cerams, ka pienāks laiks, kad mēs apzināsimies, cik liela vērtība ir mūsu pašu klimpu zupa, buberts vai piena ķīselis. Ka šie ir ēdieni, ar ko varam un vajag lepoties. Jo visur citur to jau dara. Ar visvienkāršākajiem dārzeņiem un ēdieniem. Un pasaule tam tic un apbrīno.

Terra madre pupu kolekcionāri

Par to, kā mums gāja izstādē gan bildēs gan tekstos variet redzēt arī mšuu Facebook kontos.

Variet palūkot tur: Zutiņi zs Facebook lapa

 

Rūta Beirote

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword