Blog

Mazās kāršu pupiņas – violeti baltās

Mazās kāršu pupiņas – violeti baltās

Saldus pusē dzīvo kāda jauka kundze vārdā Līga Mēnese, kas arī lolo un uztur īpašu sēklas veidu – mazās kāršu pupiņas – tās, kuras puse violetas, puse baltas.

Ir daudz lietu, kas tiek nodotas no paaudzes paaudzē – dzimtas Bībele, fotogrāfijas, rotas un piemiņas lietas. Šāda tālāk nododama vērtība ir arī graudu un dārzeņu sēkla. Senlaikos, ja kādam saimniekam gadījās brangi putraimu mieži, tos sargāja kā acuraugu, sēklas rezerves glabāja pat vairākus gadus, lai neražas gadā nezustu šis vērtīgais materiāls. Tauta spēj izdzīvot, ja tai ir saknes, tradīcijas un vērtības. Un mums, latviešiem, tādu ir daudz. Viena no tām arī pupiņas. Mēs esam no Vidzemes un ģimenē turam godā mūsu Omes raibās pupiņas. Bet Saldus pusē ir kāda jauka kundze vārdā Līga Mēnese, kas arī lolo un uztur īpašu sēklas veidu – mazās kāršu pupiņas – tās, kuras puse violetas, puse baltas.

Kundze jau ir cienījamos gados un vēlas, lai viņas mūža darbs nepazūd, un šī pupiņu sēkla dodas tālāk pie cilvēkiem, kas būtu gatavi tās audzēt, lolot, priecāties par labo garšu un brango ražu un nodot to tālāk arī citiem, kas vēlas audzēt. Iedot sauju pupiņu kādam, kas vēlas, arīdzan ir goda lieta, un to Līgas kundzei šoreiz palīdzam izdarīt mēs.

Sauju pupiņu sēklu šoreiz papildina arī pavadvēstule ar stāstu par rokām, caur kurām tās tikušas lobītas.

“Es, Līga Mēnese (dz. Cāzere) saņēmu raibās, apaļās kāršu pupiņas (tumši violets ar baltu) no savas radinieces – Minnas Cāzeres (dz. Deģis). Viņa nodzīvoja līdz 96 gadu vecumam Kursīšos, Saldus novadā. 1919. gadā kā jauna sieviete viņa atgriezās no Krievijas (šķiet, Vitebskas), kur dzīvoja kādu laiku kā bēgle. Minna bija jau cienījamā vecumā, kad iedeva man sīs pupiņas audzēšanai. Tās tika audzētas jau pirmā Latvijas Brīvvalsts laikā. Es ceru, ka šīs ražīgās un garšīgās pupiņas noderēs arī nākamajām paaudzēm.

Mana adrese: Avoti-1, Kursīšu pagasts, Saldus novads, Latvija, LV-3890, Tel.28250943
Līga Mēnese (dz. Cāzere) 1943. gada 14. maijā Saldus novada Kursīšos.”

Paldies Līgas kundzei par veikumu, lai laba veselība un spēks šo sēklu glabāt vēl daudzus gadus.
Lai aug, vairojas un nepazūd!

Rakstu sagatavoja: R.Beirote, Z/S Zutiņi

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword