Blog

Krāsainās Cūku pupas – populārākās šķirnes

Krāsainās Cūku pupas – populārākās šķirnes

Krāsainās cūku pupas nav jaunums arī pie mums Latvijā – cūku pupu audzētāju lievalstī 🙂 To saku, jo ar visām mizām vārītas cūku pupas vasarā ir teju katra latvieša bērnības sapņu ēdiens. Tomēr joprojām ir daudzi, kas atzīst tikai baltās krāsas pupas – sarkanās, zilās un zaļās braši metot ārā un saucot par bojātām. Bet tā nu gluži nav.

Pasaulē viena no  vis izplatītākajām cūku pupu šķirnēm skaitās

Vindsoras cūku pupas.

No skata ļooti lielas, ieapaļas un baltas. Un tam pamatā ir ne tikai lielās, skaistās pupas, bet arī audzēšana – tās ir ļoti ražīgas, ar daudz pupām vienā pākstī un ātri nobriest.
Tās esam audzējuši arī mēs un jāteic – patika. Bet jāņem vērā viena maza nianse. Ar katru gadu šīs šķirnes pupiņas vismaz mūsu klimatā kļūst arvien mazākas. Augšanas apstākļi un arī šķirnes īpatnība ir iemesls tam, ka mēs ļoti rekomendējam nevis pavairot šo šķirni teju visu mūžu, bet gan reizi 3-5 gados atjaunot sēklas materiālu no šķirnes izplatītāja. Tikai tā mēs varam baudīt šīs šķirnes labās īpašības. Ja turam šo sēklu bairāk kā 6 gadus – tāda parasta mūsu platumu grādu cūku pupa vien ir.
Tamdēļ arī uzmanieties, ja grasāties šō šķirni par dārgu naudu pirkt no kāda mazpazīstama pārdevēja, kas apgalvo, ka audzē to visu mūžu. Tās īpašības noteikti nebūs tādas, kā šķirnes apraksts paģērē.

Otra, šobrīd no Itālijas ienākusi un populāra šķirne ir Grano Violetto.

Šīs šķirnes cūku pupām raksturīgas garas pākstis ar vismaz 6 pupām tajā. Lai gan pašas pupas nav ļoti lielas, toties šī šķirne to atsver ar to daudzumu pākstī. Šķirne skaitās agra ražas ziņā, gatavību sasniedzot jau 70. dienā, bet šeit gan ļooti jāskatās, kādi ir laika apstākļi.
Lai gan ražotājs uzsver, ka tās jau var stādīt pie 4*C un tiklīdz diena ir vismaz 6 stundas gara, tomēr jāatgādina, ka pie viņiem tur tālajā Itālijā viss notiek krietni vien citādāk kā pie mums mūsu platuma grādos Latvijā 🙂
Nesamulstiet, pupas violeto krāsu iegūst tikai gatavības fāzē – līdz tam tās būs tādas pat zaļas kā mūsu ierastās.

Pieminot krāsainās cūku pupas, nedrīkstam piemirst šķirni

Karmazyn – šis vecum` vecais padomju laiku brīnums

Tieši šo sarkanvioleto cūku pupu šķirni pie mums ieveda no austrumu republikām un audzēja Padomju laikos. Šīs cūku pupas izceļas ar koši rozā vai sarkanvioletu krāsu. Daudzi cenšās to nosargāt, šīs cūku pupas gatavojot ar tvaicēšanas metodi
Pati pupa veido resnu, kompaktu ceru

Sarkanās jeb Vara krāsas Cūku pupas – FAVA COPPER 

Vidēji vēla cūku pupu šķirne, kas gatavību sasniedz 90– 140 dienās, atkarībā no augšanas apstākļiem. Šķirne veido pākstis, kas atgādina pušķīšus. Vienā lapu žāklē veidojas līdz2- 4 pākstīm. Katrā pākstī līdz 4 pupām.

Sarkanās cūku pupas Red Epicure

Šī ir daudz ražīgāka šķirne kā Fava Copper. Tas ir galvenokārt garā auguma dēļ – 1,5-2m, tādēļ tās ļoti zarojās un veido daudz pākstis. Vienā Red Epicure pākstī ir 6-8 pupas.
Šī šķirne arī skaitās krietni agrāka, tomēr jāņem vērā – tās sēklas Latvijā dabūt ir ļoti grūt.
Un arī – ja reiz iegādājieties sēklas, tad vēlams no selekcionāra (šķirnes oficiālā izplatītāja) lai būtu pārliecība, ka Jūs tiešām maksājat krietni lielāku naudu par pareizo šķirni.

Zaļās cūku pupas Masterpiece Green

Vēl viens cūku pupu veids, kur pupas, nokalstot, saglabā koši zaļu krāsu. Lieliski izskatās kopā ar citu krāsu pupām. Masterpiece Green veido garas pākstis ar 5 – 7 pupām tajās. Vidēji vēlas – ienākas aptuveni 3-4 mēnešu laikā. Augstums ~ 90 cm. ŠĪs pupas visvairāk tiek izmantotas tieši saldēšanai. Ideālā augšanas temperatūra 15 – 20 *C.

Tā īsumā – nebaidieties no krāsainajām cūku pupām – baudiet dabas daudzveidību, kamēr vēl varam. Un nemetiet laukā, ja Jūsu pupu paciņā ieklīdusi kāda zila, zaļa vai sarkana. Tas uz laimi! 🙂

Šogad Gano Violeto cūku pupas piedāvājam iegādāties arī mēs – raugiet pasūtīt mūsu e-veikalā www.zutiniveikals.lv

Un ielūkojieties rakstu sadaļā tur atradīsiet padomus par audzēšanu, kopšanu un cīņu ar sēklgraužiem.

 

Pupu stāstus stāstīja: R.Beirote, Zutiņi zs

Foto: Zutiņu arhīvs + Interneta resursi

 

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword