Blog

Hibrīdie tomāti – vai tie piemēroti stādu audzēšanai uz palodzes?

Hibrīdie tomāti – vai tie piemēroti stādu audzēšanai uz palodzes?

Hibrīdie tomāti vienmēr ir izraisījuši diskusijas. Vieni izvēlās tikai tos, cenšoties iegūt augstas ražas un slimību izturīgu siltumnīcu. Citi vārdā Hibrīds saskata ko pretdabisku un no tā savā tomātu siltumnīcā izvairās.

Tomēr šoreiz mūsu jautājums būs cits:

Vai Hibrīdie tomāti ir pati labākā izvēle, ja plānots stādus audzēt pašam un uz palodzes?

Teorētiski Jā, un droši vien daudzi , kas to dara gadu no gada, pikti savilks uzacis par šādu jautājumu.
Nene – mēs nekādi negrasāmies atņemt latvietim `uz palodzes tomātu audzēšanas prieku`!
Tomēr visiem tiem, kas cītīgi plāno palodzes saturu, jo vieta ir limitēta, mēs rekomendētu aizdomāties par vienu lietu. Un proti:
Hibrīdo tomātu šķirnes jau laikus ir radītas, lai augtu ātrāk, būtu garākas, ražotu vairāk un reizē arī mazāk slimotu. Vienkāršā valodā runājot, izcilnieki – sprinteri maratonistu vidū.

Visticamāk arī Jūs būsiet novērojuši, ka vienā dienā iesētas delikatešu šķirnes aug mēreni, kamēr hibrīdi ar F1 galā, īpaši tie, kas norādīti kā agrie – stiepjās augumā krietni vien ātrāk. Citi noteic – traki stīdzē un nepievērš uzmanību.
Bet mēs rekomendējam – ja reiz esam stresa vidē iesējuši hibrīdās šķirnes ( Un nepietiekams apgaismojums, kāds valda uz palodzes, ir stress tomātam), tad ir jālūko tos arī pēc iespējas ātrāk izstādīt siltumnīcā, lai tie varētu mierīgi turpināt savu mērķi – augt gari un ražot braši.

Bet – ja gadās vēls pavasaris un tomātus izstādīt nav iespējams aukstuma dēļ, hibrīdi cietīs un mocīsies visvairāk. Rezultātā pārstīdzēs un būs jāstāda guļus vai jāizmanto citas viltības.
Tas jau nekas, teiksiet – un tā arī ir. Ierindas tomātu audzētājam, kas nedzenas pēc rekordražas, pāris tomātu kilogrami vairāk vai mazāk, īsti neko neizteiks. Bet tad jautājums – kamdēļ mums bija nepieciešamas hibrīdās šķirnes.

Mūsu rekomendācija.

Ja reiz sējat hibrīdos tomātus uz palodzes, raugiet, lai tos varētu laicīgi izstādīt. Ja pavasaris solās būt vēss, hibrīdus var iesēt kādu nedēļu vēlāk par šķirnes tomātiem. Stādāmo augumu tie sasniegs vienlaicīgi, toties hibrīdi nebūs nostresojušies un nomocījušies un varēs rādīt visus savus talantus bez aiztures.

Otrs variants – Hibrīdos tomātus izvēlieties iegādāties pie stādaudzētājiem. Amatieru siltumnīcās ar tām parasti komplektē vien 1/3 daļu, tādēļ arī stādu apjoms, kas nepieciešams, parasti nav liels, kā arī ir iespēja izvēlēties no vairākām vērtīgām šķirnēm, tostarp arī jaunumiem.

Arī mūsu klāstā ir hibrīdie tomāti. un atšķirības to augšanā un arī audzēšanā salīdzinājuma ar delikatešu šķirnēm mēs novērojam ik brīdi. Atsevišķi hibrīdi mēdz būt pavisam īpatni un cimperlīgi un dažkārt ir izaicinājums pat mūsu labi apgaismotajās  un apkurinātajās tomātu siltumnīcās.

Tādēļ – ja Jums vienmēr hibrīdu audzēšana izdodas lieliski – turpiniet to darīt. Bet, ja arī Jūs manāt, ka tieši šīs šķirnes, iespējams, mocās vairāk – apsveriet domu tos iegādāt ka’dā no stādaudzētavām.

Mūsu audzētās tomātu šķirnes un tomātu hibrīdus raugiet mūsu Tomātu katalogā.

 

Zutini, zs

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword