Blog

Hibrīdās tomātu šķirnes – kas tomātu modē 2022. gada sezonā

Hibrīdās tomātu šķirnes – kas tomātu modē 2022. gada sezonā

Hibrīdās tomātu šķirnes vienmēr ir bijušas diskusiju objekts. Tie, kas ne visai labi pārzina selekcijas pamatus, no tām ir baidījušies un skatījušies ar aizdomām. Tāpat kā tie, kuru hobijs ir par katru cenu no visiem sava mazdārziņa augiem ievākt sēklas.
Savukārt profesionāli dārzkopji izvēlas tieši hibrīdās tomātu šķirnes to garantētās ražas dēļ – tās ir mazāk slimīgas, ražīgākas un arī stresa apstākļu noturīgākas kā šķirņu tomāti.
Tāpat hibrīdās tomātu šķirnes bieži izvēlās “jaunie dārzkopji”, kas vēl nav pārliecināti par savām spējām pamanīt visas tomātu cimperlības un augšanas apstākļu maiņas tā, lai uz tām laikus reaģētu.
Tomēr arī tomātu hibrīdiem ir savas modes tendences un tās nosaka pircēju paradumi un pieprasījums.
Ja reiz pircēji prasa, piemēram, lielus, miltainus un saldus tomātus, tad selekcionāri arī strādā, lai izveidotu šādas tomātu hibrīdās šķirnes. Un to arī vairāk apskatīsim – ko vēlas tomātu ēdāji, un ko liek pretī tomātu selekcionāri?

Apskatīsim hibrīdās tomātu šķirnes, kuras šogad pēc ražotāju ieteikuma izmēģināsim arī mūsu tomātu siltumnīcās, gan arī tādas, kuras kā jaunumi iepriekšējos gados ir iekarojušas mūsu uzticību.

Jau daudzus gadus nemainīgi latviešiem topā ir lielie un miltainie tomāti, jeb tā sauktais – vērša sirds tipa tomāti.

Uz tā pamata ir radīti vairāki slimību izturīgi ražīgi hibrīdi, un šosezon savu uzvaru turpina rozā miltainie, augšgalā izbīdot augļus skaistā, viegli rievotā bumbiera formā
Un selekcionāri pielāgojas mūsu, audzētāju prasībām. Lielie augļi ir forši, bet nereti tie jāsien vai jābalsta un – tos grūti uzreiz vienā reizē apēst. Tamdēļ hibrīdu segmentā tiek strādāts pie tā, lai saglabātu garšas īpašības, bet augļi veidotos mazāki – 150 – 250gr.
No rozā rievoto pozīcijām neatkāpjas ROSAMUNDA F1 – vērša sirds tipa tomātu hibrīds ar saldeni miltainu, spēcīgu garšu. Turklāt arī ļoti pievilcīgs, viegli rievots, bumbieru formas – krāsojas vienmērīgi rozā.
Pieminams ir arī cits bumbierveida hibrīd – Borsalina F1, Īpašības līdzīgas Rosamunda F1, tikvien augļi sarkanā krāsā
Vērša sirds hibrīdu piedāvājumā ar sirdsveida augļiem ir jāpiemin arī CAURALINA F1. Vidēji lieliem, koši sarkaniem, miltainiem augļiem – līdz 200gr. Šīs šķirnes labā īpašība – raža ienākas pakāpeniski, tas nozīmē, ka tomātus varam baudīt visas vasaras garumā.

tomātu šķirnes stādi

Mūsu siltumnīcas rozā monstrs ir tomātu hibrīds Kwintella F1 – sākotnēji pazīstama kā izmēģinājuma šķirne ar numuru, nu tikusi pie sava vārda.
Tā saucam to ārkārtīgi raženā auguma un resno stumbru dēļ. Audzējot uz 2 galotnēm tas sasniedz 2m un izceļas ar milzīgu ražu. Tomāti ienākas pakāpeniski un šai šķirnei raksturīgs ilgs ražošanas periods.

tomāti kwintella

Tomātu modē nāk rievotie jeb ribotie tomāti!

Klasisks, apaļš tomāts lēnām kļūst garlaicīgs eksperimentētājiem. Par skaistu pēdējos gados tiek atzīts vienmērīgs rievojums. Tam iemesli ir dažādi, bet viens nozīmīgs – labāk patīk bērniem. Un, ja bērniem patīk – bērniem arī garšo!
Un šo tomātu modes tendenci nu redzam arī bumbierveida hibrīdos, kā piemēram, GRIFONE F1.
Kā vienu, interesantu varam minēt DELIZIA F1, kas ir vecās labās Marmande atvasinājums = sarkaniem, apaļiem un reizē ļoti rievotiem augļiem līdz 200gr. Tomātu selekcionārs sola, ka šis hibrīds ir saglabājis arī Marmandes labo garšu. To nu skatīsim šogad.

Un pie garšīgajiem, koši sarkanajiem un miltainajiem tomātiem noteikti ir jāpiemin arī BUFFALOSTEAK F1. To audzējām un priecājāmies jau pērn, un šogad selekcionārs piedāvā arī papildinājumu – BUFFALOPINK F1 – rozā krāsā. Tā pirmie augļi var sasniegt pat 700gr.
Par šo šķirni var droši teikt, gan liels gan ražīgs, gan garšīgs, ar izteiktu tomāta garšu, turklāt miltaini.
Šī šķirne mūsu siltumnīcās uz palikšanu.
Īstie krāsaino tomātu prieki pagājušajā vasarā sākās krietni vēlāk vēsā pavasara un karstās vasaras dēļ. Ne visas šķirnes padevās, bet šī, kā par brīnumu, pat ļoti

Buffalosteak F1

hibrīdās tomātu šķirnes

Hibrīdās tomātu šķirnes – aizvien vairāk ar krāsainiem augļiem

Lai gan ar košām krāsām, strīpām, lāsumiem un plankumiem mēs vairāk sastopamies, audzējot šķirnes tomātus, tomēr pēdējos gados arī tomātu hibrīdu šķirnes aizvien vairāk ir pieejamas dažādās interesantās krāsās.
Viens krāšņs šīs tomātu sezonas jaunums ir LACITRINE F1 – tas apvieno lielus, plakanus un aromātiskus augļus kopā ar modīgo rievojumu. Un pats tomātu auglis – koši dzeltenā krāsā.

Ja runājam par tumšas krāsas tomātiem, pircēju biežākā prasība ir– nelieli augļi. Jo pircēji ir pieraduši pie labās Kumato tipa tomātu garšas un reizē arī izskata.
Tad nu pie tumšajiem, bet nelielajiem tomātu hibrīdiem varu pieminēt KAKAO F1 – agru hibrīdu ar nelieliem, apaļiem brūni smaržīgiem, saldskābiem augļiem. Ražo pakāpeniski visas vasaras garumā.

Pēdējos gados pie mums aizvien vairāk ir iecienīti mazo augļu vai plūmīšu tomāti

Iemesli vairāki, gan pieaugošā vēlme konservēt, gan kaltēt saulē. Ojā, šī tendence pie mums ienākusi līdz ar karstajām vasarām un jaunajiem dārzkopjiem, kas saradušies Covid laikā. Turklāt, audzējot tomātus arī uz balkona, mazie auglīši izskatās fifīgāk.
Tumšo ķirštomātu segmentā varu pieminēt Tomāti Chocostar GSPP F1 – ķekaros augošas minī plūmītes fifīgi sarkanbrūnā krāsā. Noturīgi pret plaisāšanu, kas svarīgi audzējot tos ārpus siltumnīcām.

Krāsainībai varu minēt CHICK F1 – dzeltenas krāsas mini plūmītes, kas kārtojas ķekaros kā krelles. Ļoti agrs hibrīds, izturīgs pret slimībām un plaisāšanu.

Kā jau minēju, pēdējos gados palielinās interese audzēt tomātus pašiem. Gan uz lauka puķu dobēs, gan balkonos un lodžijās. Tamdēļ nevaru nepieminēt arī jaunumus lauka tomātu segmentā.
Viens no jaunumiem ir Galilea F1 lauka tomāts, kuru var audzēt arī siltumnīcās. Šī šķirne jau radījusi sajūsmu Polijas tirgū, šobrīd tās audzēšanai bieži tiek pielāgotas siltumnīcas un daļēji segtās platības. Šķirne izceļas ar slimību izturību, kas pēdējo gadu vasaru dēļ ir ļoti svarīgi, un arī augstu ražību un reizē arī lielisku garšu, smaržīgiem, iegareniem augļiem. Tie vienmērīgi iekrāsojas tumši sarkani. Labo garšas īpašību dēļ šīs šķirnes tomātus par labiem esam ir atzinis arī LIDL veikalu tīkls.Galilea F1 mūsu zonā piemērota gan stādīšanai uz lauka vai audzēšanai balkonos, gan arī mazizmēra siltumnīcās vai lecektīs.

Lauka tomātiem šogad pievienojies arī HAPYNET F1 – spēcīgs, determinants ar rozā augļiem. Ražotāja solījums – laba apputeksnēšanās arī karstos apstākļos, tamdēļ šo var izmēģināt arī tie, kas audzē tomātus saulainajos balkonos.

 

Par tomātu šķirnēm pastāstīja: Rūta Beirote no Zutiņi zs stādaudzētavas

Foto: Saimniecības siltumnīcas

 

Sākot no aprīļa stādaudzētavā piedāvājam iegādāties arī tomātu stādus. Kopumā piedāvājumā ir ap 100 dažādu tomātu šķirņu, bet – kādas tomātu šķirnes uz konkrēto brīdi pieejamas un kāda ir to cena – lūdzu, jautājiet zvanot tajā dienā, kad vēlaties braukt pakaļ.

Par šķirnēm un stādaudzētavas darba laikiem parasti ziņojam mūsu     Facebook lapā: https://www.facebook.com/zutini

Lūdzu, sekojiet līdzi un skatiet tur.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword