Blog

Kāršu pupas `Painted Lady` – brūnās skaistules

Kāršu pupas `Painted Lady` – brūnās skaistules

Kāršu pupas Latvijā audzē jau ļoti sen. To noteikti varētu atzīt par vienu no senākajām šķirnēm, kas īpašu popularitāti ieguva tieši Padomju laikā. Tad populāri kļuva mazdārziņi un tā sauktās – Dāčas. Zemes maz, bet to reizē gribējās izmantot kā pārtikas audzēšanai tā arī skaistai atpūtai. Un lielās kāršu pupas te nu bija pašā laikā – gan aiztaupīja vietu, vijoties gar sētu uz augšu, gan skaisti ziedēja sarkanraibiem ziediem.
Lielo kāršu pupu ziedi bija tik apburoši, turklāt pupas labi un biezi noauga, ka kāršu pupām tika piešķirti vēl daudz citi nosaukumi – Žoga pupas, puķu pupas..
Interesanti, ka dažviet pilsētu iedzīvotāji šobrīd vairs pat nezina, ka šīs pupas ir arī ēdamas. Tie lielās kāršu pupas bieži uzskata par dekoratīvajām un pātikā pat nemaz neizmanto. 

Kāršu pupas Latvijā sauc dažādi:

  • Puķu pupas
  • Žoga pupas
  • Garās pupas
  • Maikstu pupas
  • Šābeļ` pupas ( Lai gan šis ir stabils apzīmējums zemajām dārza pupiņām)
  • Turku pupas
  • Debesīs kāpjaošās pupas
  • Debesu pupas
  • Skārletas pupas
  • Kāpējpupas

Lielās pupas ir dažādu krāsu. Visbiežāk ir sastopamas koši violetas, bet toņkrāsas aiziet no tumši melnām līdz pat viegli bēšām ar vien pāris pleķīšiem.

Tomēr viena no Lielo kāršu pupu krāsām – tumši raibi šokolādes  brūnās – ir ieguvusi pavisam īpašu nosaukumu – Painted lady.  No angļu valodas tieši tulkojot tas nozīmētu – krāsotā dāmīte jeb krāsotā lēdija.

Painted Lady  tāpat kā citas sasniedz vismaz 2m augstumu. Bet īpašāka šī šķirne ir arī ar to, ka tās ziedi ir reizē gan korāļkrāsas balti, gan koši sarkani. ( citu Lielo kāršu pupu ziedi visbiežāk ir vai nu sarkani, vai balti.)
Lielā Kāršu pupa Painted Lady tiek uzskatīta par ļoti senu kāršu pupu šķirni un atsevišķos rakstos datēta ar 19. gs sākumu. – tiesa šie ieraksti nav no Latvijas, bet gan Amerikas, kur arī ir Lielo kāršu pupu dzimtene.

Nokaltušas šīs kāršu pupas izceļas ar ļoti skaistiem,  šokolādes brūniem pleķīšiem. Garšas ziņā kā jau kāršu pupas –  lieliskas – saldu un miltainu viducīti. Paši gan neesam īpaši salīdzinājuši, vai Painted Lady garšā ir jūtamas krietni atšķirīgas nianses salīdizinājumā ar citu krāsu kāršu pupām, bet pupiņgardēži apgalvo – ka to garša esot krietni vien maigāka.

Arī šīm kāršu pupām – tāpat kā pārējām nepatīk vēsums. Tamdēļ sagaidiet stabili siltus laika apstākļus un cenšaties neuztrāpīties uz pavasara salnām.
Pavisam nedaudz Painted Lady ir arī mūsu kāršu pupu kolekcijā.

Nelielos daudzumos pavasarī tā pieejama arī mūsu e-veikalā:

Iepatikās Pupiņu stāsti un leģendas? Lasi par pupiņām mūsu Rakstu sadaļā te

Par kāršu pupām Painted Lady pastāstīja: R.Beirote, Zutiņi zs

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword