Blog

Cūku pupas – dabīgs mazdārziņa augsnes uzlabotājs

Cūku pupas – dabīgs mazdārziņa augsnes uzlabotājs

Cūku pupas ir ieteicams audzēt ne tikai gardo pupu ieguvei.
Atcerieties – pupas un citi pākšaugi ir burvīgs augsnes uzlabotājs. Jo – ja citi augi tikai piesaista slāpekli no augsnes, tad pupas dara gluži pretējo – piesaista slāpekli no gaisa un nodod to atpakaļ augsnei. Šajā procesā pākšaugiem palīdz īpašas baktērijas, kas dzīvo uz to saknēm, veido mazus mezgliņus, kas nodarbojas ar slāpekļa piesaisti.
Tātad, kāpēc tas ir svarīgi? Slāpeklis ir viena no galvenajām uzturvielām, kas visiem augiem nepieciešama fotosintēzei un veselīgai augšanai! Tomēr slāpeklis arī ātri izlietojas dārza augsnē, piemēram, mazdārziņā, kur gadu no gada audzējam dārzeņus un citus augus. Tādēļ tas ir jāpapildina. Lai to panāktu, mums ir divi ceļi. Vai nu izmantot minerālmēslus, kuri, tos neprasmīgi lietojot, var būt kaitīgi videi . Vai arī izmantot dabiskas, organiskas metodes, piemēram, segkultūras un kompostu. Pākšaugi, tostarp, pupas var būt viena no šīm segkultūrām.
Cūku pupas ir salīdzinoši viegli audzējamas vairāku iemeslu dēļ.

Svarīgākie no tiem:

  • Cūku pupas labi pacieš aukstumu.

Lai iestādītu cūku pupas nebūt nav jāgaida, kad visas salnas beigušās. Tās var sēt tiklīdz zeme iesilusi.

  • Salīdzinājumā ar citām pupām, cūku pupas nav diez ko slimīgas.

Ja neskaita cūku pupu sēklgraužus un atsevišķas puves, kas piemetās neravētām dobēm mitrā laikā, no citām ligām bieži izdodas izvairīties.Tādēļ to audzēšana ir vienkāršāka arī bioloģiskajās saimniecībās.

 Cūku pupas slikti pacieš ļoti karstu laiku.

Tad bieži var novērot sliktu apputeksnēšanos , kā arī mazo, īso augumu – kad pupas sāk veidot ziedus, pirms vēl sasniegušas pilnu izmēru.
Tādēļ ideālie augšanas apstākļi cūku pupām ir, kad dienas nav siltākas par 23 – 25*C
Bet tās lieliski padosies arī 15 – 18*C

Šo ļoti labi varēja novērot 2019. gada vasarā, kas bija padevusies nelabojami karsta. 30*C pieturējās jau no jūnija. Kā rezultātā cūku pupu lauki ļoti ātri sāka ziedēt. Augu vēl nebija sasnieguši pilnu augumu, kad lapu žāklēs jau veidojās pirmie ziedi. Rezultātā ieguvām pupu laukus drusku virs ceļa un, protams, arī raža bija krietni mazāka.
Bet pie vainas šeit arī tas, ka cūku pupas karstos apstākļos slikti apputeksnējas.

Un te arī likumsakarība – tātad, Cūku pupas mēs droši varam sēt pavasarī, kad zeme iesilusi, lai tās sāk ražot un veidoties vēl pirms vasaras karstuma.
Kā arī otru sēju varam veidot vasaras beigās, tā panākot rudens ražu – cūku pupas ēšanai ar pākstīm septembrī / oktobrī. No sējas līdz gatavībai cūku pupām būtu jārēķina aptuveni 3 mēneši, bet šie rādītāji noteikti atšķirsies starp šķirnēm. Atsevišķas šķirnes ražo jau pēc 75 dienām.
Augsnes prasības
Šīs pupas galīgi nav izvēlīga attiecībā uz augsni. Tai derēs gan māls, gan smiltiņa, tomēr jāraugās, lai pupas netiktu stādītas mitrās ieplakās, kur ir augsts gruntsūdens vai stāv ūdens. Tas gan cūku pupai pagalam nepatiks.

Cūku pupas, turklāt dažādu krāsu audzējam arī savā saimniecībā. Ziemas sezonā tās pieejamas mūsu e-veikala sadaļā.

Par populārākajām Cūku pupu šķirnēm un to, kā cīnīties ar Pupu sēklgraužiem, atradīsiet informāciju mūsu Rakstu sadaļā.

 

Par pupām runāja: R.Beirote, Zutiņi zs

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword