Blog

Cīruļoliņas – sena kāršu pupu šķirne Latvijā

Cīruļoliņas – sena kāršu pupu šķirne Latvijā

Cīruļoliņas – šo nosaukumu šī mazo, garo kāršu pupu šķirne ieguvusi savu sēklu dēļ – palielas, apaļas un svītroti raibas. Un, lai gan gandrīz tādā pašā krāsā un arī formā ir selekcionētas zemās pupiņas, ko nereti arī mēdz dēvēt šajā pat vārdā, īstās Cīruļoliņas ir un paliks tikai un vienīgi mazās, garās kāršu pupas.


Cīruļoliņas – kamdēļ reta šķirne?


Cilvēks allažiņ ir tiecies pēc vieglākajiem ceļiem. Šī tendence ir saglabājusies arī pupiņu audzēšanā. Ja reiz mazas un apaļraibas pupiņas ir selekcionētas mazā, zemā izmērā, tad kamdēļ gan piepūlēties audzējot garās pupas, kas sasniedz 3 un dažkārt pat 4m garumu? Garajām kāršu pupām ir jāiet ziemā uz mežu, jācērt kārtis, jānes mājās, jāsprauž, jānostiprina. Vai arī kāršu pupas jāsēj ap stabu, jāvelk striķi. Tā vietā var iesēt vagā zemās pupiņas, reizi izravēt un aizmirst līdz rudenim.
Tieši vieglākās audzēšanas dēļ daudzas mājsaimniecības izvēlās audzēt labāk zemās pupas nekā garās. Un tieši šī iemesla dēļ garās pupas audzē aizvien mazāk un pēdējos gados mūsu zemēs tās ir aizvien retāk sastopamas.


Cīruļoliņu īpašības

Salīdzinājumā ar gandrīz identiskas krāsas un formas mazajām pupām, Cīruļoliņas gan izmēru ziņā, gan izmērcētas ( Un šis ir viens nozīmīgs faktors) ir krietni lielākas.

Izmērcētas, tās piebriest 2,5 reižu.

Vārīšanas ilgums ir 40 – 60 min.

Pupiņām ir ļoti skaistas, lāsumainas pākstis. Tā kā pupiņas aug garas, tām vienmēr ir nepieciešamas kārtis vai citi balsti. Laba ziņā – šīs pupiņas sāk nogatavoties salīdzinoši agri un pirmās pākstis var novākt jau augusta vidū. Pirmās pākstis novācot, spēku uzņem nākamās, tādēļ kopumā, ir diezgan liels ražas iznākums.

Salīdzinājumā ar zemajām pupām, kāršu pupām salīdzinoši reti piemetās miltrasa, plankumainība un citas ligas, jo tās aug garumā, to zaros svilpo vējš, kas nožāvē lapas un ziedus.


Cīruļoliņu kāršu pupu labās īpašības

  1. Plāna miziņa. Izvārītas šīs pupas ir lielas, apaļas un ar plānu miziņu.
  2. Saldenums. Cīruļoliņas ir daudz saldākas kā zemās pupiņas.
  3. Lielāka ražība kā zemajām pupiņām.

Kāršu pupas Cīruļoliņas – Mantots kultūraugs


Mūsu omīte Juta Beirote bieži vien mainījās ar pupiņu sēklu ar kaimiņiem. Cīruļoliņas mūsu mājās augušas vienmēr jau no viņas jaunības dienām. Ne katru gadu tās tika izaudzētas tik lielos apjomos, lai pietiktu maltītēm visas ziemas garumā, tomēr neviens gads audzēšanas ziņā netika izlaists. No kurienes šīs pupiņas iegūtas, ziņas nav, tomēr Lejnieku mājās tās audzētas jau no 1970.tajiem gadiem pilnīgi droši.

Šobrīd Cīruļoliņas audzējam gan pašu patēriņam, gan lai saglabātu šķirni un dalītos ar citiem audzēt gribētājiem.
Cik vien būs spēka, turpināsim Cīruļoliņas audzēt. Bet jau tagad zinām, ka neesam vienīgie. Raženi cīruļoliņu audzētāji ir gan Bauskas pusē, gan Saldū, gan arī mums tuvumā – Valmierā. Tiesa gan, tās visas ir mazas ģimenes mājsaimniecības, kas šīs pupiņas audzē vien pašu patēriņam.

R. Beirote, Zutiņi z/s

Par citām senajām pupiņu šķirnēm lasi mūsu Rakstu sadaļā

Bet – ja vēlies ieviest cīruļoliņas arī savā saimniecībā – paskaties, vai tās vēl pieejamas pārdošanā mūsu e-veikalā te.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword