Blog

Balkona tomāti jeb rūķīšu tomāti – terasēm un pilsētas dārziem

Balkona tomāti jeb rūķīšu tomāti – terasēm un pilsētas dārziem

Balkona tomāti tiek dēvēti dažādos piemīlīgos vārdos – pundurtomātiņi, rūķīšu tomāti, istabas tomāti utt. Tas galvenokārt to mazā auguma dēļ. Šis ir speciāli selekcionēts tomātu veids ar mērķi – nesagādāt liekas grūtības un piepūli to audzētājiem.
Uz balkona tomātu mēs skatāmies nevis kā vienkārši uz vasaras pārtikas avotu, bet gan kā uz skaistu mājdzīvnieku, ar kuru aprunāties un ar kuru kopā nofotografēties priekš Instagram.

Balkona tomātus iedala 2 kategorijās:

  • Stāvie balkona tomāti
  • Nokarenie balkona tomāti

Kā jau norāda nosaukumi – atšķiras to augšanas īpašības

Stāvie balkona tomāti

Parasti ir ap 20-30cm augsti. Bet ir reizes, kad var izaugt arī garāki, piemēram, ja nepeitiekami daudz gaismas. Tie notur savu stumbru, tomēr vasaras vidū, lai nenolūztu vējā vai no augļu smaguma, tiem vēlams piesiet nelielu stutīti. Kaut vai grila bambusa kociņus. Tomāts būs par to jums pateicīgs.

Stāvais balkona tomāts piemērots audzēšanai arī iekštelpās, jo netaisa lielu šmauci, nokarājoties pāri poda malai.
To var stādīt atsevišķā podā un turēt uz terases galda kā skaistu, apetelīgu dekoru. Un var iekombinēt arī garšaugu kastē vai puķu podā kopā ar vasaras puķēm. Tā dzeltenie ziedi un košie tomātiņi sastādīs skaistu kompāniju arī ziedaugiem.

Stāvo balkona tomātu nerekomendējam stādīt dobēs. ( Kaut gan var, protams) Tur to var apciemot gliemeži un citas radības, apžļembāt tomātiņus, apsūkāt lapas un nekāda skaistuma mums vairs nebūs.

stāvais balkona tomāts

Nokarenie balkona tomāti

Uzreiz jāsaka – nokareno balkona tomātu ir krietni vairāk veidu kā stāvo, tamdēļ noteikti vajadzētu sekot līdzi, cik tieši garš un cik zemu tas nokarāsies, lai varētu ierādīt tam piemērotu vietu.

Ja nokarenais balkona tomāts nav īpaši garš, tas būs piemērots audzēšanai arī iekštelpās. Tomēr tādas šķirnes kā, piemēram, “Akrobāts toms” tomēr rekomendētu stādīt terases podos.
Nokarenie balkona tomāti salīdzinājumā ar stāvajiem ir krietni ražīgāki. Daudzām šķirnēm ir rets lapojums, tamdēļ uz vasaras otru pusi bieži augs sastāv tikai no maziem zaļiem un krāsainiem tomātiņiem.

Balkona tomātu kopšana:

Audzējot balkona tomātus, kā nokarenos tā stāvos, ir jāņem vērā vairāki nosacījumi:

  • Neko un nekur nevajag lauzt – te es vairāk par pazarēm. Katrs no tomāta veidiem ir pašpietiekams .
  • Nevajag arī galotņot 🙂
  • Dzert dot vajadzēs un nevis pēc shēmas, bet tad, kad tomātiņam to prasās. Karstās vasarās un tad, kad tomāts jau būs sasniedzis lielāku izmēru, to nepieciešams laistīt biežāk.
  • Vajag dot arī ēst. Tomātiem noteikti nepietiks ar barības vielām, kas ir augsnē, tamdēļ nepieciešams tos arī piemēslot. Der jebkurš dārzeņiem domātais mēslojums, bet droši var izvēlēties arī specializētos, piemēram, VITO, kam uzzīmēts tomātiņš 🙂
  • Aplasīt bojātās lapas – to var darīt tad, ja redzat, ka kāda no lapām ir pavisam nodzeltējusi vai nobrūnējusi. Ņemat nost, lai nebojā skaistumu

Balkontomātu garšas īpašības

Tās vienmēr būs atkarīgas no šķirnes. Tomēr jāteic, stāvie tomāti biežāk ir ar mazākiem un stingrākiem auglīšiem tā kā tiem paredzēts būt vairāk smukiem nekā ražīgiem.
Nokarenie balkona tomāti ir lielākā izvēlē, tādēļ arī varam vairāk izvēlēties pēc to augļu garšas.
Te gan uzreiz jāteic – augļa garšu nenosaka tikai šķirne! To pilnīgi noteikti nosaka arī aprūpe. Jo biežāk tomāts tiks iekaltēts, jo vairāk tam trūks barības vielu un mēslojuma, jo cietāki un skābāki to auglīši būs.

Balkona tomātu stādus piedāvājam arī mūsu – Zutiņi zs stādaudzētavā.Par to, kas jau izpirkts un kas vēl palicis, kā arī kādi ir stādaudzētavas darba laiki, ziņojam mūsu FB kontā.

Droši sekojiet līdzi: https://www.facebook.com/zutini

Kopumā saimiecībā piedāvājam ap 80 dažādu šķirņu tomātu stādus.

Kādi pieejami šosezon – raugiet mūsu TOMĀTU KATALOGĀ.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword