Kāpēc tomāti līdz galam nenogatavojas?

Kāpēc tomāti līdz galam nenogatavojas?

Kāpēc tomāti līdz galam nenogatavojas?

Tomātu stādīšanas sezona ir pašā pilnbriedā. Izvēloties starp daudzām šķirnēm atsevišķi pircēji atsakās no lielaugļu tomātiem, apgalvojot, ka tie līdz galam nenogatavojas. Sānos vai pie kātiņa veidojas cieti, dzeltenzaļi plankumi – vai tā ir tikai šķirnes īpatnība? Nē!

Daudzi siltumnīcu īpasnieki mēslošanai visbiežāk izmanto kūtsmēslus – nu kas gan var būt labāks par šo! Tomātu audzētāji tos kārtīgi ierušina augsnē un uzskata, ka tomātu mešlošanas process ar to var arī beigties. Tomēr, lai arī kūtsmēsli ir vajadzīgi un satur daudz vērtīgo minerālvielu, tas ļoti mazās devās vai praktiski nemaz nesatur Kāliju – atkarībā no tā, vai lopu pakaišiem izmantoti salmi, siens vai skaidas. Ja augsnē trūkst Kālija – tomāti nenogatavojas vienmērīgi. Visbiežāk pie kātiņa un nereti arī sānos tiem paliek cieti pleķi jeb audu sabiezējumi zaļā vai dzeltenīgā krāsā. Uzturā lietot šo tomāta daļu nebūs garšīgi.

Ko darīt? Paralēli kūtsmēsliem vai nātru vircai jālieto arī Kālija magnēzijs. Augsnē tas jāiestrādā jau laikus, bet ja tas nav izdarīts, tad jāsāk dot jau tiklīdz tomāti aizmetušies un arī augšanas un briešanas laikā. Ja atcerēties par to brīdī, kad pamanīsiet pirmo cieto pleķi – būs jau diezgan par vēlu, bet iespējams, varēsiet saglabāt vēlāk ienākušos tomātus.

 

Citas minerālvielu trūkuma izraisītas problēmas

Kalcija trūkums

Tomātu augļu apakšā veidojas brūni vai melni, sausi plankumi. Šie simptomi raksturīgi arī tad, ja ilgstoši ir sauss un karsts laiks, jo karstumā tomātiem uzņemt Kalciju no augsnes ir grūti.

 

Bora trūkums

Neaizmetas vai slikti aizmetas tomāti, augļi ir neveselīgi, nereti pat mazliet kropli. Bora mēslojums būtu jāparedz, ja gaidāms liels karstums, jo tieši karstuma ietekmē augi slikti apputeksnējas un mazie tomātiņi neaizmetās.

 

Magnija trūkums

Magnijs ir tas, kas atbild par  lapu zaļo krāsu. Koši zaļas un veselīgas lapas palīdz tomātiem nodrošināt barības vielas. Magnija trūkumā dēļ lapas sāk dzeltēt un tām izspiežas zaļš dzīslojums. Tas ir signāls, ka laiks dot pilnmēslojumu.

 

Dzelzs trūkums

Uz dzelzs trūkumu norāda dzeltējošas galotnes un auga lēna vai pilnīga augšanas apstāšanās.

 

Kad svarīgi sekot līdzi šo vielu trūkumam?

Ja izmantojat tikai dabīgos mēslojumu veidus – kūtsmēslus, augu vircu, kompostu, renģes un citus brīnumus. Visi šie mēslojuma veidi nešaubīgi ir labi un vērtīgi, tikai nav ne jausmas, kāds ir to vērtīgo vielu sastāvs, un cik šīs vielas uzņemt gatavi konkrētā brīdī ir paši tomāti. Piemēram, Kūtsmēslos minerālvielas uzņemamā formā izstrādājas 2 gadu laikā, un, ja tie ir svaigi, pirmajā gadā minerālvielas uzņemt augi nemaz nevarēs. Izmantojot dabīgo mēslojumu savus tomātus jānovēro īpaši, lai varētu strauji reaģēt, tiklīdz pamanītas pirmaš problēmas.

 

Lai branga raža mums visiem!

Raksta autore – Rūta Beirote, Zutiņi z/s stādaudzētava
Foto: interneta resursi

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword