Blog

Kāpelējošo pelargoniju stādīšana, audzēšana, kopšana

Kāpelējošo pelargoniju stādīšana, audzēšana, kopšana

Kāpelējošo pelargoniju stādīšana, audzēšana, kopšana ir mūsu sirdslieta jau sesto gadu. Kad sākām piedāvāt tās tirgū, daudzi teica, ka esam traki. Pelargonijas var nokarāties, bet ne jau kaut kur kāpt. Taisnība jau ir – pašas tās nekur nevijas , tām jāpalīdz piesienot. Bet, ja tām labi palīdz – skaistums ir garantēts.

Īsai atkāpei,

Climbing Pelargonium

Pelargonijas, jeb ausu puķi, kas aug katrai omītei uz palodzes mēs visi zinām. Šobrīd šī pati puķe krāšņo balkona kastes un podus, veidojot gan vainagus, gan arī tālu nokarājoties pāri puķu poda malām. Nu selekcionāri ir pastrādājuši kārtīgi un radījuši arī uz augšu kāpelējošu pelargoniju. Jā, tai nepieciešamas stutes, bet tas ir nieks salīdzinājumā ar skaistajām kompozīcijām un arkām, ko no tās iespējams izveidot.

 

Kāpelējošo pelargoniju stādīšana, audzēšana, kopšana – kur stādīt?

Kāpelējošā pelargonija izaug 1 – 1.20 m augsta un veido krāšņu ziedu piramīdu. Ta sāk ziedēt jau maija sākumā, bet savu krāšņuma pilnbriedu sasniedz jūlija sākumā. Tā netur savu svaru, tādēļ stabilitātei to nepieciešams atbalstīt vai piesiet pie mietiņa.

Ja kāpelējošo pelargoniju nepiesiesiet, tā veidos plašu vainagu ap podu, jeb īsi – ies resnumā nevis garumā!

Primāri Kāpelējošā pelargonija ir paredzēta kā terases dekors, tādēļ to varam stādīt lielākā podā. Poda lielumam vajadzētu būt vismaz 10l vai vairāk, jo lielāks pods ļaus labi attīstīties saķņu sistēmai un labi justies arī pašai pelargonijai, ieaugusies tā izveidos raženāku stāvu.

Lai panāktu krāšņu un efektīvu ziedu piramīdu, vienā lielā podā var sastādīt 2-3 pelargoniju stādus. (Internetā atrodamajās krāšņajās bildēs tā arī ir darīts)

Zemei podā pat nav tik noteicoša loma – derēs gan kūdra, gan melnzeme, tomēr vajag atcerēties, ka pelargonijas nemīl, ja tās pārlej, tādēļ podam, kurā stādīsiet kāpelējošo pelargoniju, jābūt ar caurumiem ūdens notecei un poda apakšā nepieciešams iebērt akmentiņus, lai sekmētu drenāžu.

Kāpelējošajām pelargonijām patīk saulainas vietas. Ēnā tā augs vāji un stīdzēs. Bet jebkurā gadījumā svarīgākais būs mēslojums puķei augot.

Kāpelējošās pelargonijas var audzēt arī pie sētas vai māju sienas.

Ilustratīvi foto no interneta resursiem

Mēslošana

Būsim godīgi – bioloģiski noskaņotiem audzētājiem ar pliku slieku humusu sanāks gana labi, tomēr uz milzu ziedu piramīdām cerēt nevajadzētu. Citēsim mūsu mammu Inesi: “ Puķe nav gurķis – to mēslot drīkst, jo jāēd nebūs!”

Kā jau katrai kārtīgai puķei, arī kāpelējošajai pelargonijai ir nepieciešams labs mēslojums.

  1. Jau poda apakšā ieteicams iestrādāt mēslojuma granulas, kas lēni šķīst. Šīs speciālais mēslojums, lēni kūstot, baros augus visas tās reizes, kad Jūs piemirsīsiet to aplaistīt ar mēslojumu, un augs būs vienmērīgi paēdis, nevis “saķēris šoku” par to, ka uz brīdi atstāts pusbadā.
  2. Kad pelargonija iesakņojusies, to jāsāk mēslot ar šķidro mēslojumu. Uz mēslojuma paciņām ir norādīta deva, ko paredzēts augam iedot reizi nedēļā. Tā kā kāpelējošo pelargoniju laistīsiet biežāk, mūsu ieteikums ir mēslojumu vieglākā devā ½ vai 1/3 no paredzētās nedēļas normas pievienot katrā laistīšanas reizē. Šādi augs būs vienmērīgi labi paēdis.

Ja šāds temps ir apgrūtinošs, tad, protams, nepiemirstam puķi pabarot vismaz reizi nedēļā. Tā kāpelējošai pelargonijai veidosies spēcīgs stublājs un ziedēšana būs vienmērīga visas vasaras garumā.

Jautāsiet, ar ko tad tieši mēslot?
Īpaši nelobēsim nevienu. Katrs pēc maciņa iespējām var izvēlēties savu mēslošanas līdzekli, bet tiem, kam savs brīnumlīdzeklis vēl nav noskatīts – nebēdājiet, jebkurā veikalā ir pieejami mēslojumi puķēm – tās arī variet ņemt. Visvieglāk ir izvēlēties pudelītes, uz kurām ar bildi norādīts puķes veids – tostarp arī pelargonijas.

 

Īsais kurss kopšanā

  • Kāpelējošā pelargonija ir sala jūtīga, tādēļ ārā to nesiet tikai pēc salnām,
  • Pelargonijai patīk svaigs gaiss un saule – ja ir iespēja – neturiet to pastāvīgā ēnā,
  • Svarīgi ir sekot, lai pelargonijas ir vienmērīgi mitras, tomēr ne pārlietas,
  • Vienmērīgi jāmēslo visas vasaras garumā,
  • Lai augs vienmērīgi ziedētu, tam var nogriezt vecos ziedus

Zutiņu stādaudzētavā 2019. gada sezonā piedāvājam Kāpelējošo pelargoniju šķirnes no “Antik” kolekcijas:
‘Antik Orange”, “Antik Pink”, “Antik Salmon”, “Antik Violet”

Foto no onava.lv

Rakstu sagatavoja: R.Beirote, Z/S Zutiņi Stādaudzētava

Kāpelējošās pelargonijas ik pavasari piedāvājam arī mēs – Zutiņu stādaudzētavā.
Tirdzniecību parasti uzsākam aprīļa sākumā. Par to ziņojam mūsu FaceBook lapā – seko līdzi.
Bet, jai nteresē, kādus izaicinājumus piedzīvojuši audzējot – ieskaties Rakstu sadaļā – tur pieredzes stāstu daudz.

Lasi rakstu ar mūsu pieredzi – KĀPELĒJOŠO PELARGONIJU AUDZĒŠANAS TREŠĀ GADA REZULTĀTI

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword