Pelargoniju pārziemināšana – kā tās saglabāt nākamajam gadam, kad sākt pārziemināt un kur vislabāk to darīt. Šie jautājumi birst kā pupas rudenī, tādēļ mēģināsim īsi un ātri uz tiem atbildēt.
Uzreiz jāteic, ka pelargonijas ir vienas no tām puķēm, kuras tiešām ir vērts un kuras ir iespējams pārziemināt. Tādēļ rudenī, kad gribās visu nest istabā sākot ar petūnijām un beidzot ar samtenēm, droši variet sākt ar pelargonijām 😉
Pelargoniju pārziemināšana – kur vislabāk to darīt?
Pelargonijas vislabāk pārziemot vēsā telpā pie loga. Ja nav vēsas istabas, nesiet tādā, kāda nu jums ir.
Pelargonijām neder pagrabs bez logiem – tur tās aizies bojā.
Uzreiz izšķirsim 3 pelargoniju veidus:
- Parastās stāvās jeb zonālās pelargonijas – labi un viegli pārziemināt
- Kāpelējošās pelargonijas – grūtāk pārziemināt auguma izmēra dēļ, bet iespējams.
- Nokarenās pelargonijas. Šeit dalīsim tās 2 daļās. Pildīto ziedu nokarenās pelargonijas, kas ir mazāk stīgojošas. Šīs, ja ļoti gribās, var apgriezt un ziemināt uz palodzes, jo aug lēnām un saprātīgi.
Ļoti stīgojošās Ville un Decora sērijas nokarenās pelargonijas. Nu, ja ļoti gribās, tad jau var ziemināt arī šīs, bet padomājiet 2x, vai tiešām vajag. Šīm gēnos ielikts augt un augt, un ziemas laikā tās tik ļoti stīdzēs un mocīsies,un ļoti bieži aiziet bojā. Ja telpa vēsa, pārziemošana izdosies, bet siltā istabā tās var būt tīrās mocības jums un pelargonijai.
Vai Pelargonijas nest istabā jau septembrī?
Nē. Ja ir iespēja, septembrī tās novietojiet gaišā nojumē, lai lietus nelīst uz galvas, bet siltā istabā nenesiet līdz oktobra salnām. Šādai pagaidu novietnei lieliski der siltumnīca!
Uz istabu pelargonijas ziemošanai pārvietojam vien tad, kad ārā gaidāms nopietns sals.
Ja plānots pelargonijas ziemināt uz siltas palodzes – centieties samazināt to stresu. Ja nesat iekšā telpās no āra, vispirms 3-4 dienas paturiet kādā vēsākā telpā, kaut vai bez gaismas, piemēram, kāpņu telpā vai garāžā. Ja no āra mēs pelargoniju novietojam uzreiz uz palodzes virs radiatoriem, tā saķers šoku, nometīs lapas, var pat apvīst.
Parastās jeb stāvās pelargonijas, pirms nešanas ziemināt apgriežam par1/3 vai pat pusi atkarībā kur un kā plānots to darīt.
Nokarenās pelargonijas, ja plānots ziemināt, apgriež kārtīgi, atstājot sprīdi garus dzinumus ar lapām.
Kāpelējošās pelargonijas – neapgriežam, ja vien varam. Nolasām bojātās lapas, noziedējušās ziedkopas, bet garumu nesamazinām, jo uz tā veidosies nākamā gada pieaugums.
Ja ziemā augs mocās vai ļoti stīdzē, to var saīsināt tad.
Vairāk par Kāpelējošo pelargoniju audzēšanu un ziemināšanu variet lasīt te:
Vai mēslot pelargonijas ziemā?
Mēs uzskatām, ka ne. Ziemojot mēs pelargoniju liekam gulēt. Ja dosim mēslojumu, pelargonija domas, ka tai nepieciešams augt, un gulētiešanu atliks. Tādēļ mēslojumu rekomendējam atsākt dot marta sākumā, kad laiks pelargonijas modināt.
Ja pelargonija ir zema auguma, labi jūtās un zied uz siltas palodzes un ziemas miegu
nepiekopj, tad, protams, var reizi mēnesī to arī pabarot, jo šajā gadījumā pelargonija savu dzīvi pie mums turpina kā istabas augs.
Vai laistīt pelargonijas ziemā?
Jā – reizi mēnesī, pavisam nedaudz tā, lai zeme viegli, knapi mitra. Ja telpa būs silta, un puķe netiks laistīta, tai var izkalst saknes.
Ja pelargonija ziemas laikā saķer lakstu puvi – stublāji kļūst brūni, bojātos kātus izgriežam un raugāmies, kas notiek tālāk. No nogrieztajiem dzinumiem, ja tie nav skarti, var paņemt spraudeņus un apsakņot jaunus stādus.
Kā redzat, pelargoniju pārziemināšana nav sarežģīta lieta, ja vien ir atbilstošas telpas. Turklāt, atsevišķu mazo, fifīgo pelargoniju gadījumā jūs variet arī tikt pie jauna feina istabas auga drauga.
Uz doto brīdi mūsu saimniecības pelargoniju kolekcijā ir ap 40 pelargoniju veidu. Pavasarī tām piedāvājam arī stādus. Mūsu aktuālos piedāvājumus var atrast mūsu saimniecības e-veikala lapā www.ZutiniVeikals.lv
Vai arī raugiet FB lapā https://www.facebook.com/zutini
Par pelargonijām stāstīja: Rūta Beirote, Zutiņu stādaudzētava.
Foto: Zutiņu arhīvs