Blog

Smaržlapu pelargonijas jeb smaržīgās ģerānijas

Smaržlapu pelargonijas jeb smaržīgās ģerānijas

Smaržlapu pelargonijas vidējās paaudzes latvietim ir zināma bērnības trauma. Tā jocīgā ausu puķe, ko ome bāza ausī, tiklīdz biji cītīgāk saskraidījies pa lauku un sāpēja ausis.
Bet šo stereotipu noteikti vajadzētu atstāt atmiņām. Šobrīd pasaulē ir pieejams tik daudz dažādu smaržu pelargoniju, ka no smaržu niansēm var vien apreibt. Turklāt tās nebūt netiek bāztas ausīs 🙂
No smaržlapu pelargonijām gatavo tējas, ziedūdeņus, eļļas. Tās lieto kulinārijā, ar to ziediem dekorē kūkas jau vairāk kā simtiem gadu.
Ne velti jau izsenis Smaržlapu pelargonija jeb smaržīgā ģerānija ir uzskatīta par enerģētiski ļoti spēcīgu puķi, kas palīdz, harmonizē, dod spēku. Pelargoniju eļļa tiek uzskatīta par vienu no vērtīgākajām.

Īsi raksturosim  šīs sezonas smaržlapu pelargonijas, kuru stādus piedāvāsim Zutiņu stādaudzētavā.

Smaržlapu pelargonija – Pink Capitatum – Skaistiem rozā ziediem, Smarža ļoti spēcīga, rūgtena. Tuvu klasiskai veco laiku palodžu pelargoniju smaržai.Spēcīgā aromāta dēļ tiek uzskatīta par lielisku insektu, odu un mošķu atbaidītāju, tādēļ to stāda terasēs, lai atbaidītu nevēlamos kukaiņus.

Smaržlapu pelargonija – Odorata rose – Rožu smaržas pelargonija. Šī šķirne ļoti līdzinās “Attar of roses”, tomēr atšķirās ar spēcīgāku smaržu. Arī auguma ziņā “Odoata rose” veido kuplāku un lielāku krūmu. Krūma augstums sasniedz 80cm – 1m, tādēļ, lai ierobežotu tā vietu un padarītu to kompaktāku, to vajadzētu formēt apgriežot.

Smaržlapu pelargonija – Attar of roses – burvīga rožu smaržas ģerānija. Ziedi maigi rozā. Smarža – maigs rožu aromāts. Salīdzinājumā ar “Odorata of rose”smarža ir liegāka un tajā ir mazāk rūgtuma.

Smaržlapu pelargonija – Grandeur Odorata Orange – Apelsīnu smaržas ģerānija. Lapām piemīt ļoti patīkams citrusa aromāts. Krūms kompakts un spēcīgs, leknām lapām. Stāvus augošs. Var izmantot kā telpaugu.

Smaržlapu pelargonija – Grandeur odorata Nutmeg – Muskatriekstu pelargonija. Ļoti patīkamu, vieglu bet spēcīgu aromātu. Smalka’m lapām, veido kuplu krūmu zied smalkiem, baltiem ziediem. Ja audzē kā telpaugu, ieteicams formēt apgriežot. (Pircēju favorīts uzreiz ar rošu pelargonijas.)

Smaržlapu pelargonija – Parcperfu Angels Parfume – Enģeļu smaržas pelargonija. Veido stāvu, nelielu krūmu. Aug lēnām un prātīgi. Zied ļoti skaistiem, lieliem, spilgti violeti baltiem ziediem. Ziedi atgādina tauriņus, kas salaidušies krūmā. Var audzēt kā telpaugu.

Smaržlapu pelargonija – Pelargonium FragransKlasiska Pelargonijas smarža – Muskatrieksts + priede. Vidēja auguma pelargonija, zied nelieliem, baltiem ziediem. Mazie, baltie ziedi uz košajām lapām veido skaistu zaļi balta plīvura efektu.

Smaržlapu pelargonija – Concolor Lace – Spēcīgu, patīkamu aromātu, košiem, sarkanrozā ziediem. Viena no košākajām smaržlapu pelargonijām. Krūms veidojas salīdzinoši kompakts, lapas atgādina rakstus viduslaiku mežģīnēs.
Smarža – lazdu riekstu aromāts

Smaržlapu pelargonijas pieejamas mūsu saimniecības stādaudzētavā.

Stādu pieejamību un darba laikus lūgums iepriekš obligāti noskaidrot, sazvanoties:

29148046 – Santa

22802274 – Rūta

Daļu stādu siltajā laikā sūtām arī ar Omniva. Lūdzu skatiet iespējas saimniecības e-veikala lapā www.ZutiniVeikals.lv

Vairāk par pelargoniju audzēšanu lasiet padomos mūsu – Rakstu sadaļā.

 

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword