Čili pipari ziemai var tikt saldēti un var būt arī žāvēti. Tieši žāvētā veidā čili tiek likts visās garšvielās. Tomēr lieliskākā garša ir svaigam čili, un tādu ir iespējams ikreiz, kad nepieciešams, noplūkt pašiem no čili podiņa virtuvē.
Kā ik pavasari stāstam visiem, kas pie mums iegādājas čili stādus – jūs pērkat sev draugu vairākiem gadiem nevis vienai vasarai. Jo, ja apstākļi būs labi, čili istabā uz palodzes var augt pat vairākus gadus.
Čili ir siltummīlis un gaismas mīlis. Labi jūtas 20+*C t. Tādēļ, kad tuvojas rudens, tas uz terases sāk justies švaki. Bet, ja atradīsiet savam čili podam feinu, siltu, gaišu palodzi, ļoti iespējams, viņam viss patiks un Jūs svaigus čili varēsiet ēst vēl visu ziemu. Jebkurā gadījuma – nav iemesla neizmēģināt.
Tādēļ rudenī, pirms palodzes sākat nokraut ar puķēm, padomājiet – iespējams čili, balkona tomāti un garšaugi ir pirmie, kas būtu turp jāpārvieto 🙂
Čili pipari ziemai – pārziemināšana istabā
Ja klāt rudens un čili jau aug podā, tad tam variet aplasīt gatavos augļus, nokniebt bojātās lapas un pārvietot uz palodzi. Apgriezt šobrīd, sevišķi, ja vēl zaros ir manāmi ziedpumpuri, īsti nevajag. To varēsiet darīt novembrī, ja prasīsies.
Nokļuvis siltā istabā čilī aiz laimes var saķert sirdsklauves – lapas uz brīdi nolaidīs, dažas nodzeltēs un nometīs. Nebēdājiet. Parasti pēc palutināšanas ar pāris mēslojuma pilieniem, šim atkal viss paliek labi. Pārmērīgi mēslot uz ziemu nevajadzētu, lai neprovocējam augu veidot daudz jaunu dzinumu, tomēr – ja pats čili stāds uz Jūsu palodzes jūtas labi un aug arī ziemā normāli, nav iemesla reizi mēnesī tam neiedot ēst.
Iespējams, pēc ienešanas siltā istabā pēc visa ārā piedzīvotā čili nometīs lapas (citreiz pat visas). Neizmetiet augu uzreiz pēc šādas rīcības. Paskatiet, kas notiek tālāk. 70% gadījumu pēc nedēļas jau tiek dzītas atkal jaunas lapas un čili aug tālāk.
Ja čili aug siltumnīcā – aplūkojiet. Ja šķirne nav milzu gara, iespējams, arī šos čili stādus ir iespējams uzmanīgi izrakt, pārstādīt podā un podu tālāk jau turēt savā virtuvē.
Čili ir dažāda auguma, ļoti daudz ir zemo šķirņu, kas jau laikus radītas kompaktākas, lai tās ērti būtu audzēt podos. Ar šādām bēdu nekad nav. Mazāk ērtas pārziemināšanai varētu būt lielāka auguma čili šķirnes, bet arī tad satraukumam nav pamata, jo lielāks augums parasti nozīmē 1m – 1,5m
Ceru, ka iedrošinājām papildināt savu virtuves palodzi ar jauniem iemītniekiem, ja vien tie jau tur jums nedzīvo.
JA ir pavasaris – uzjautā mums Čili piparu stādus.
Bet, ja ir rudens – paraugi, iespējams pie mums var iegādāt čili. Par to parasti ziņojam mūsu FB kontā Zutiņi zs