Blog

Atraitnītes – Smaidīgās pavasara vēstneses

Atraitnītes – Smaidīgās pavasara vēstneses

Atraitnītšu mūžs sākas agri pavasarī un ilgst līdz vasaras vidum – īsi pēc Jāņiem. Lai šie ziedi pagūtu maksimāli priecēt, un mūsu pirkums būtu prātīgs, atraitnītes jācenšas iestādīt pēc iespējas ātrāk. To var darīt jau marta beigās, jo atraitnītes ļoti labi jūtas 7-10*C, savukārt viegli pārlaidīs salnas un cīruļputeni līdz -5*C.

Atraitnīšu veidi:

Sīkziedu atraitnītes – vienmēr veidos kuplu un augstu krūmu, kas nobērts at sīkiem ziediņiem. Šīs atraitnītes sauc arī par vijolītēm un labprāt izmanto uzturā – gan salātos, gan ēdiena dekorēšanā. Šis veids ir piemērots vējainām vietām, jo sīkie ziediņi ir izturīgi un labi pārcieš dranķīgus laika apstākļus.

Lielziedu – šīm atraitnītēm ir mazāks krūmiņš, jo visi auga spēki tiek koncentrēti uz ziediem. Nereti zieds divreiz pārsniedz paša auga izmēru. Tas ir skaisti, tomēr šō atraitnīšu tipu nevajadzētu izvēlēties ļoti vējainām vietām vai puķu kastēm zem palāsēm, jo vējš, stiprs lietus un krusa mēdz sabojāt vai aplaust krāšnos ziedus.

Tradicionālās atraitnītes – ierasta izmēra atraitnītes milzīgā krāsu gammā, pie kurām tik ļoti esam pieraduši.

Nokarenās podu atraitnītes – šis ir īpašs atraitnīšu veids, kas paredzēts nokarenajiem podiem vai puķu kastēm. Šeit atšķirība ir starp šķirnēm, citas būs kompaktākas un veidos skaistu vainagu, kamēr atsevišķas šķirnes krietni vien nostiepsies pāri poda malai. Jebkurā gadījumā, ja pērkat nokareno atraitnīšu podus maija otrajā pusē, jāraugās, lai augi tajos ir veselīgi un nav siltumnīcas karstumā lieki pārstīdzējuši, jo tādā gadījumā to mūžš būs vēl īsāks.

Atraitnītes var un vajag stādīt ļoti agri

Visiem šķiet, ka jāsagaida pavisam silts laiks un krietni plusi, pirms stādīt atraitnītes laukā, tomēr tā nav. Šīs puķītes mīl vēsumu un ļoti labi jutīsies arī mazos plusos, tādēļ stādīt puķu kastēs tās var jau no marta, kad gaiss iesilis līdz 7*C. “ Bet ja nu nosals?”, tā dažkārt tantes uztraucās, bet arī tas nekas, jo pat ja pēkšņi uznāk milzu salnas un atraitnīšu ziedi nedaudz apsalst, pats augs ir ņiprs un jau pēc laika dzīs nākamos ziedus. Atraitnītes viegli pārcieš salnas līdz -5*C.

Kamēr domes vēl aukstas un mitras, puķu kastes jau varam droši uzrušināt un piestādīt ar smaidošajām sejiņām.

Viss noslēpums, stādot atraitnītes, ir – nevilkt garumā. Jo kā zināms – šīs puķes nezied visu vasaru, īsi pēc Jāņiem tās gan dobēs, gan kastēs būs jānomaina ar vasaras puķēm. Tādēļ maksimāli nepieciešams izmantot ziedošo laiku pavasarī. Tādēļ pirmā vieta, ko varam skaisti aizpildīt ar šīm puķēm ir tieši puķu podi un kastes.

Maija beigās pirkt atraitnīšu podus, nozīmē, iegādāties tos vienam mēnesim. Jā – tie būs krāšņi un pašā plaukumā, tomēr atliek paturēt prātā, ka šī daile nebūs ilga. Varbūt tā vietā labāk izvelēties kādu petūniju vai fuksiju, kas ziedēs līdz vēlam rudenim.

Vai atraitnītes var izaudzet pats?

Var, bet tas nebūs ne viegli ne ātri. Nedrīkst aizmirst, ka atraitnītes ir divgadīgs augs. Sēkliņas no paciņas jāsēj zemē vasaras vidū un to var darīt 2 vietās: Dobē vai siltumnīcā. Ja sēklas tiek sētas puķu dobē, tās līdz rudenim sanāks un apsakņosies, tālāk tās var drusku piesegt un gaidīt pavasari. Pavasarī pēc atkušņiem tās no jauna sakuplos un tiksiet pie pirmajiem ziediem. Ja apsegsiet ar plēvi, šo procesu var pat pasteidzināt. Kopējās dobēs atraitnītes aug un sējās pašas. Tiesa gan, rezultāts nekad nav 100%, jo tās mēdz arī izsalt.

Otrs veids ir rudens pusē iesēt atraitnītes starp tomātu rindām siltumnīcā. Šeit tās vieglāk pārlaidīs ziemu un arī ātrāk sakuplos pavasarī – atliks vien izstādīt dobēs vai kastēs. Kuplāki un raženāi stādi protams būs stādaudzētājiem, kas šim nolūkam izmanto jaunstādus vai audzē atraitnītes apkurināmās siltumnīcās jau kopš Ziemassvētkiem.

Daži ievāc sēklu no noziedējušajiem augiem un sēj atkārtoti. To noteikti var darīt, tomēr nevajag brīnīties, ja nākamajā gadā ziedi var būt citās nokrāsās. Vairums tieši skaistāko atraitnīšu ir hibrīdaugi un nav paredzēti pavairošanai.

Mēslošana

Augam tāpat kā cilvēkam vajag labi paēst un pienācīgi saņemt vitamīnus, citādiņ, tas būs neveselīgs un savu misiju – ziedēt ilgi un krāšņi – izpildīs tikai daļēji. Ja vien neplānojat atraitnītes lietot uzturā, derēs jebkurš mēslošanas līdzeklis, kas piemērots puķēm, bet īpaši pameklējot, atradīsiet arī tieši atraitnītēm paredzētu. Ieteicamās devas ir 1x nedēļā, bet labāks rezultāts noteikti tiks panākts, ja mēslojumu pievienosiet mazākās devās, tomēr katrā mēslošanas reizē. Ja atraitnītes iestādītas podā un tur laikus ieliktaa rī bagātināta puķu augsne, papildu mēslojums tik bieži nebūs nepieciešams.

Cilvēki parasti uztraucas, kad pēc Jāņiem atraitnītes sāk stīdzēt un dzeltēt. Tas ir normāls process – augs koncentrējas uz sēklu nogatavināšanu un izsēšanu. Ja dabīgu augu pavairošanu, tad šo procesu noteikti var pieļaut, tomēr, ja svarīgi, lai kaste vai dobe vienmēr izskatītos skaista un krāšņa, atraitnītes ieteicams jau laikus aizstāt ar vasaras puķēm. Nevajag gaidīt, kad pēdējais ziediņš noziedējis.

Rakstu sagatavoja: Rūta Beirote, Z/s Zutiņi stādaudzētava

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword