Blog

Stādīsim balkona kastes 2. daļa Ziedi VS Dārzeņi

Stādīsim balkona kastes 2. daļa Ziedi VS Dārzeņi

Lai iepriecinātu visus tos, kas sirdī dārznieki, bet kam īpašumā vien gabaliņš debesu nevis zemes, selekcionāri pēdējos gados īpaši piestrādā pie dārzeņu šķirņu radīšanas, kas domātas puķu podiem vai balkona kastēm. Ja jau kādu laiku mūs priecē podu čilli vai nokarenās podu zemenes, tad nu adaptēti jau arī tomāti, gurķi un ķirbji.

Jau vairākus gadus mūs priecē nokarenās podu zemenes. Ziedu krāsa ir gan ierasti baltā, gan rozā un pat koši sarkana un arī augļu forma variē no apaļām līdz stiepti garenām. Spēcīgās stīgas gan var atstāt savā vaļā, gan pīt bizēs, gan arī ievietot apsakņošanai citā podā šādi veidojot kaskādes. Nokarenās zemenes ir gan ļoti dekoratīvas, gan arī ražīgas, sezonas laikā atbilstoši mēslojot var ievākt līdz 2 kg augļu. Ja ir izvēle starp petūniju podu un zemeņu podu, ir vērts nopietni padomāt par otro.

Podu tomāti

Podu tomātus mēs nosacīti varētu iedalīt 3 veidos:

1. Nokarenie.

Populārākās šķirnes: Akrobāts Toms, Dzērvenīte.

Šis veids būs krāšņāks, ja piemeklēsiet tam nedaudz lielāku podu kā ierasts. Labi baroti šie tomāti stiepjas līdz pat metram pāri poda malai un priecē ar daudz krāšņi sarkaniem, rozā vai dzelteniem ķirštomātiņiem. Tomāti ražo visas vasaras garumā līdz pat pirmajām salnām.

2. Kompaktie.

Populārākās šķirnes: Balcony Red, Aztek, Venus, Bajaja1.

Šo šķirņu tomāti veido stingrus, kuplus krūmiņus. Tos var droši stādīt nelielos podos un izmanot svētku galda dekorēšanai. Augļi pieejami visās krāsās no dzeltenas līdz sarkanai. Piemēroti arī balkona kastēm stādīšanai kopā ar puķēm.

3. Pusgarie.

Klasiskā ķirštomāta augs var sasniegt 2 m garumu un pat vairāk, bet ir radītas arī īpaši dekoratīvas un nelielas šķirnes balkoniem. Piemēram, tomātu hibrīds Rapunzel – tā īpaši garajos ķekaros var satilpt pat 30-40 tomātiņi.

Ja ķirštomāti galīgi neiet pie sirds, balkona kastēs var stādīt arī īsos lauka tomātus, kas dod ierasta izmēra augļus. Augi ir 50-70 cm gari, un tos būs nepieciešams atsiet pie kociņa, tomēr tie neaizņems milzumdaudz vietas. Ieteicamās šķirnes: Orenburgas, Diāna, Sarajeva, Santa.

Gurķi

Gurķus var izvēlēties atkarībā no veida, kā tiem esat paredzējuši augt. Ja kompozīciju plānojat veidot nokarenu vai arī Jūsu balkons ir vēja pusē, ieteicams izvēlēties šķirnes ar mazākiem augļiem, jo garie gurķi vējā šūposies un var sabojāt augu. Te labi derēs īso gurķu šķirnes vai, piemēram, pipargurķīši. Noteikti izvēlieties pašapputes šķirnes, jo ne visos balkonos mēs varam un gribam sagaidīt ciemos bites

Puķu kastēm var izvēlēties krūmu gurķi Dar vai Mini Star. Tā stublājs izaug vien līdz 50 cm, tādēļ nebūs jāuztraucas, ka uz vasaras otru pusi Jums un gurķim būs jāsadala dzīves telpa.

Ņemiet vērā, ka gurķiem ne īpaši patīk pārstādīšana, tamdēļ tas jādara saudzīgi. Kā arī gurķi ir siltummīļi. Ja ilgi būs vēss laiks, tie neziedēs un neveidos spēcīgus krūmus, jo vienkārši gaidīs labākus laika apstākļus. Tādēļ gurķus droši variet sēt un izstādīt, kad pavasaris kārtīgi iesilis.

Čilli un saldā paprika

Čilli puķu podos mūs priecē jau daudzus gadus. Pēdējās selekcijās radītas šķirnes ar ne vien koši sarkanām, bet arī violetām pākstīm. Līdzīgi kā garšaugi, arī čilli ir sastopami specifisku veidu, piemēram, Citrončilli – ar citrona aromātu un svaigumu garšā. Šādi pat varam audzēt arī saldo papriku. Īpaši pateicīga ir, piemēram, šķirnes Kobold vai  Orange Baby  – ne tikai pats stublājs ir kompakts un spēcīgs, bet arī mazie oranžie auglīši izskatās gana dekoratīvi.

Ķirbji un Kabači

Esam raduši, ka ķirbji aug platām lapām un vijās daudzu metru garumā, savukārt,  labi barots kabaču krūms var sasniegt teju cilvēka augumu. Tā ir, tamdēļ ar ķirbi vai kabaci parasto puķu kastē riskēt nevajadzētu. Tomēr ir radītas vairākas šķirnes, kas aug gan ar īpaši krāsaini robainām lapām, gan arī turas mazā izmērā. Ķirbjiem te var minēt tādas kompaktās šķirnes kā zīļu ķirbi Cream of the Crop, meduslācītis Honey Bear F1. Table ace.

Baklažāni, arbūzi melones pat burkāni un bietes – ja ir dārzenis, kas Jums garšo, atliek vien piemeklēt atbilstošu šķirni un aiziet!

Tā kā veidojam interesantas galda dekorācijas svētku galdiem un restorāniem, šo īpašo šķirņu dārzeņus audzējam arī mēs. Ja ir vēlme izmēģināt ko interesantu, meklējiet mūs tirdziņos vai brauciet ciemos – sastādīsim Jūsu balkona kasti kopīgi.

Raksta autore – Rūta Beirote, Zutiņi z/s stādaudzētava
Foto: personīgais arhīvs un interneta resursi

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword