Blog

Indiāņu piparmētra – garšaugs / košumaugs puķu kastēm vai dobēm

Indiāņu piparmētra – garšaugs / košumaugs puķu kastēm vai dobēm

Indiāņu piparmētra
Angliski: Hanging mint “Indian Mint”
Latīniski: Satureja douglasii
Vāciski: Indian minze

Varam diskutēt, kamdēļ saukt par piparmētru augu, kas īsti nav piparmētra, bet šoreiz tam par iemeslu ir mentola smarža. Smaržas ziņā tā nelīdzinās ierastajiem aromātiem un arī vienaldzīgu ar neatstāj nevienu. Vēsums, svaigums, pipariņš, citruss, mentols  un priežu sveķi reizē. Tomēr tai ir vēl viena lieliskas īpašība – tās īpašā smarža atbaida arī odus un sīkos mošķus.

Indiāņu piparmētrai patīk gan mālaina, gan smilšaina, zeme, gan arī pacieš noēnotas vietas tik pat labi kā ciešu sauli. Tā labi jūtas augot zem lieliem kokiem un veido noturīgu un smaržīgu “paklāju”. Vasaras vidū tai parādās sīki, balti ziediņi. Lai gan tā izlaiž dzinumus līdz pat 1.5m tomēr tā nav tik invazīva kā ierastā piparmētra.
Indiāņu piparmētra primāri ir ārstniecības augs. Senāk to lietoja nervu spriedzes un bezmiega mazināšanai, pret saaukstēšanos, drudzi, artrīta ārstēšanai un sāpju mazināšanai – tostarp pret zobu sāpēm. No šīs piparmētras sanāk burvīga tēja.

Indiāņu piparmētra lieliski izskatās puķu kastēs, Tā veido garu, pasakaini smaržīgu dzinumu asti, tādēļ skaisti izskatās gan nokarenajā podā viena pati, gan kastēs kompinēta ar citām puķēm. Un smarža…..

Vai Indiāņu piparmētra ziemo pie mums? Pēc stādu piegadātāju tehniskajiem norādījumiem, ziemcietība ir slikta. Bet jebkurš stādaudzētājs var vien apbrīnot, latviešu saimnieču puķu pārziemināšanas prasmes.

Foto no interneta resursiem
Rakstu sagatavoja: R.Beirote, Z/S Zutiņi Stādaudzētava

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword