Blog

Puķu dobes kā Sapnis vasaras naktī Pakrojā

Puķu dobes kā Sapnis vasaras naktī Pakrojā

Puķu dobes ir tās, par kurām mēs kā jau stādaudzētāji domājam visa pavasara garumā – kā sakombinēt, ko tajās stādīt. Lai smeltos jaunas idejas, ir vērts doties ciemos.

Vasaras vidus ir pats īstākais laiks, kad stādu audzētājiem apciemot skaistos dārzus un apraudzīt, kā viss tas krāšņums, kas pavasarī tiek sēts un piķēts, izskatās pilnbriedā. Un kā dārzkopji ir realizējuši savas idejas izmantojot ziedus – kombinācijas, krāsas, kompozīcija.

Pakrojas muiža jau kuro gadu organizē vasaras ziedu festivālu. Arī šogad – ziedu sapnis vasaras naktī. Arī mēs tur bijām, skatījām un baudījām. Un, lūk, pāris novērojumi, kuros padalīsimies.

Pakrojas dārzs ir pārvērties par petūniju karaļvalsti

Jā – petūnija šoreiz ir dominējošā puķe visa dārza garumā. Sākot ar muižas ēku sienām un beidzot ar dobēm un arkām. Ja parasti puķu kastēs mēs vairāk redzam arī nokarenās pelargonijas, jo tās allažiņ ir drošākas un izturīgākas pret lietu un vējiem, tad visas muižas kompleksā pelargonijas nesastapu nemaz. Šeit visapkārt dominēja Vista sērijas petūnijas.
Nevar noliegt, ka ļoti skaisti un krāšņi. Vien jāņem vērā, ka šai sērijai tiek piedāvātas 4 krāsas. Tādēļ muižas kompleksa sienas bija tērptas galvenokārt rozā.

ziedu festivāls pakroja

Skaisti miksējot krāsas petūnijas ir izmantotas arī arkās, parādot, ka gleznot iespējams arī ar ziediem.
Staigājot pa parku visu laiku prātā jautājums – bet kā tad lietus? Vai tiešām stipras lietusgāzes nesabojā šō skaistumu? Varbūt atbilde ir šķirņu izvēlē. Kopā ar Vista sēriju muižas pagalmā un skaistajām arkām parkā vairāk par padsmit petūniju šķirnēm nesaskaitīt. Ļoti iespējams dārznieks zina, kuras izvēlēties un kuras ne. Par spīti skaistam sabiezinājumam, nekur nav iespējams pamanīt miltrasas pazīmes, tā pat kā pāraugumu. Tas tiek kontrolēts.

Puķu dobes kā samteņu lauki

Parka milzīgās samteņu dobes ir kā skaista ekspozīcija, lai parādītu, kādas tik šīs puķes spēj būt. Sākot no klasiski oranžajām un beidzot ar koši sarkanām, sīkziedu un lielziedu Lemon.
Lieliska vieta, kur apskatīt un izplānot savu nākamā gada dobi, turklāt, arī pārliecināties, ka patiesais samteņu skaistums atklājas plašos apstādījumos.

Puķu dobes kā samteņu lauki

Krāšņās un smaržīgās tauriņu pievilinātājas – Monardas

Lai aizpildītu parka lielās dobes, tiek izmantotas arī ziemcietes. Dominē dienlillijas, margrietiņas, ehinācijas, rudbekijas, salvijas un monardas. Tās kā ar reizi pašā plaukumā un ir kā pasakaini skaists akcents pils dārzam – kas apstādina un liek uz brīdi pastāvēt un paklausīties bišu un kameņu sanēšanā.

Un vēl pārliecināties par to, ka patiess krāšņums dobē ir panākams ar apjomu. Nevis pāris stādiem, bet kārtīgu stādījumu. Tāds jebkuru vienkāršāko puķi spēj padarīt par tik īpašu, lai garām gājēji apstātos’.

Ziemcietes monardas

Puķu dobēs – viengadīgās vasaras puķes

Lai apstādītu hektāru lielo parku, ir ļoti daudz izmantotas vasaras puķes, kuras viegli izaudzēt no sēklām. Agerāti, samtenes, tabaka, salvijas. Un tas ir saprotams, ja kaut nedaudz mēģinām apjaust materiālo pusi, kas jāiegulda, sevišķi, ja tiktu izmantoti tikai jaunstādi.
Tādēļ interesanti skatīt dobes, kas ir ļoti krāšņas un reizē arī gudri plānotas.

samteņu puķu dobes

Ziedu kombinācijas

Noteikti vērts pavērot, kā dārznieks ir veidojis kompozīciju. Kā pelēkajās arkās izmantoti dažādi struktūraugi, lai ieturētu toni un ritmu.
Cik lieliski izskatās gaiši zaļie liamiņi kopā ar necilām dzeltenajām petūnijām. Dārzniecībā šādu kompozīciju neviens neizvēlētos, atzīstot par garlaicīgu. Bet lielā kompozīcijā kopskats ir pat ļoti skaists.

kā izveidot puķu dobi
pelēkie augi puķu dobē
baltas petūnijas puķu dobe

Ziedu haoss ir skaists

Festivāla tēma ir “Sapnis vasaras naktī”. Tas, protams, paredz zināmu sajukumu, haosu un atkāpes no perfekcionisma. Un lieliski to varam arī novērot dobēs. Garāki augi tiek miksēti ar zemākiem. Perfekcionisms ziedu ritma radīšanai šķiet ir aizliegts ar likumu. Brīžam šķiet, viss, kas bija pa rokai, tika stādīts. Tomēr tas darīts gana veiksmīgi, parādot toņu un krāsu iespējas, kādas mākslinieks var izvēlēties, gleznojot ar ziediem. Ir haoss, bet ir kārtība

puķu dobe

Puķu dobēs puķes draudzējās ar dārzeņiem

Un ziedu haoss vel vairāk tiek uzsvērts ar dārzeņu un garšaugu klātbūtni puķu dobēs. Par šo runājam jau sen un tā noteikti ir viena nu jau sena modes tendence, tomēr šeit to var novērot atkal un pārliecināties, ka patiesībā ir skaisti. Puķu dobes rotā dilles, raudenes. Šur tur iespraukušies krāsainie mangoldi, starp petūnijām nokarājas zemenes un tomāti.

dārzeņi puķu dobē

Skaistais mazdārziņš

Muižas pagalmā iekārtotas augstās kastes ēdamajiem dārzeņiem. No tām spraucas laukā tomāti, zemenes, nestīgojošie ķirbji un kabači. Ļoti interesanti vēlreiz praksē pārliecināties, ka pārtikas augi var augt puķu vietā un reizē izskatīties skaisti.

 

augstās dārzeņu dobes
dārzeņu dobes pagalmā

Komplimenti dārzniekam arī par spalvainajiem tomātiem. Tie iekombinēti pašā dobes malā kopā ar augstajām samtenēm – aug, priecē un izraisa interesi.

lauka tomāti puķu dobē

Ja gadās brīvs brīdis – izmantojiet iespēju paceļot pa skaistajiem dārziem. Tā nākamajā pavasarī izdarīt savu izvēli stādaudzētavā būs daudz vienkāršāk, kā arī, iespējams, izdodies atbrīvoties no šāda tāda stereotipa par to, kas ar ko iet kopā un kas ar ko saskan. 🙂

Foto un teksts: Rūta Beirote, Zutiņi zs

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword