Blog

Citrontimiāns un Apelsīnu timiāns – smaržu un garšu karaļi

Citrontimiāns un Apelsīnu timiāns – smaržu un garšu karaļi

Citrontimiāns un apelsīnu timiāns ir divi neparastāki timiāna veidi, kurus turpināsim audzēt un piedāvāt arī šogad mūsu stādaudzētavā. Un galvenokārt jau tādēļ, ka abus šos timiāna veidus esam ļoti iemīļojuši arī mēs paši.
Te gan jāteic – citrontimiāns jau sen vairs nav nekāds jaunums – to zina un lieto jau sen. Tomēr pēdējos gados selekcionāri piedāvā aizvien vairāk tā veidu, kas ir ne tikai dekoratīvi skaisti – balti lāsumainām vai koši zaļgandzeltenām lapiņām, bet arī izceļas ar garšu niansēm. Sākot ar vieglu citrona aromātu un beidzot ar pavisam intensīvu citrusa rūgtumu. Tad nu mūsu ziņā vien – atrast piemērotu ēdienu, kam to pievienot.

Receptes variet pašpikot mūsu Recepšu sadaļā!

Visbiežāk lietotie un zināmie timiānu veidi

 

Klasiskais stāvais timiāns jeb Thymus vulgaris

Tas ir vispopulārākais no timiāna veidiem, ko lieto un pazīst visā pasaulē. Stāvi augošs mazkrūmiņš ar koksnainiem kātiņiem un to visbiežāk izmanto ilgi gatavojamos ēdienos, jo pēc tam to viegli no ēdiena izņemt. Ļoti populāri ir šo timiāna veidu sasiet mazās buntītēs.

Mīksto lapu timiāns

Ir strauji augošs timiāna veids ar mīkstākiem dzinumiem un lielākām, apaļām lapiņām. To iesakām audzēt podos arī pilsētvidē, jo ir iespējams gada laikā iegūt lielāku ēdamo rezultātu.

Sudrablapu timiāns

Ir patiess skaistulis, tādēļ to rekomendējam stādīt tieši puķu kastēs un podos. Pirmkārt – allažiņ būs pa rokai, ja gatavosiet virtuvē, otrkārt – ļoti skaisti un dekoratīvi izskatās. To pat labi kombinēt ar puķēm kā struktūraugu.

Timiāns uz palodzes

Apelsīnu timiāns – Jaunums latviešu virtuvei!

Ir patiess dobes skaistulis, kad sazied ar saviem viegli rozā krāsas ziediem. Tā smarža ir ļoti spēcīga un patīkama, bet pirmajā brīdī nedaudz mulsina rūgtums, kas jūtams pēc lapiņu paberzēšanas.

Vai timiāns Latvijā izziemo labi?

Timiāns aug mūsu teritorijā arī brīvā dabā – to saucam par Mārsilu un vācam tējā.
Tāpat timiāns aug arī dobēs un ziemo bez lielām problēmām. Visizturīgākie ir Klasiskais, kokveida timiāns ( Timmus Vulgaris) un arī mīksto lapu vai sudrablapsu timiāni.

Atklāts jautājums paliek par Citrontimiānu.

Lai gan mūsu pusē Vidzemē ar to problēmu nav, tomēr zinām, ka atsevišķās vietās, kur sakrājas ūdens, citrontimiāns mēdz izsalt.
Visbiežāk no sala cieš ložņājošais, zemais citrontmiāns, tamdēļ to rekomendē piesegt vai vismaz ienest siltumnīcā, ja iespējams
Līdzīgi arī ar Apelsīnu timiānu. Tas ir jaunums, kas nav līdz galam pārbaudīts mūsu klimatā, tādēļ selekcionār rekomendē piesegšanu.
Tātad īsi – klasisko timiānu veidi ziemo bez problēmām. Bet Citrontimiāns un Apelsīnu timiāns, ja plānojat tos stādīt atklātās dobēs, tomēr būtu piesedzami.

Citrontimiāns un apelsīnu timiāns

Vismaz 7 veidu timiānu šogad piedāvāsim arī mēs mūsu stādaudzētavā.

Brauciet ciemos vai sekojiet mūsu FaceBook lapai  https://www.facebook.com/zutini  – tur ziņojam par tirdziņiem, uz kuriem plānots doties!.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword