Blog

Atraitnīšu stādīšana – pirmais pavasara darbs

Atraitnīšu stādīšana – pirmais pavasara darbs

Atraitnīšu stādīšana ir pirmais rituāls, ar ko sagaidām pavasari savā dārzā. Kad zeme jau atkususi un pavisam bargi Sali vairs daudz netiek solīti – atraitnītes var sākt smaidīt mums pretī no dobēm un puķu kastēm.
Arī šogad mūsu piedāvājumā ir ap 30 dažādu atraitnīšu šķirņu. Jo mums patīk izmēģināt ko jaunu, pārbaudīt šīs sezonas modīgās lietas un selekcionāru jaunumus. Bet jaunumi bieži vien ir tie, par ko pircēji nopriecājas, bet tiklīdz sāk likt podiņus savā grozā, tā bieži vien izvēle krīt par labu klasikai,


Kuras ir klasiskās un pircēju visiecienītākās atraitnītes?


Teju katram dārziņa īpašniekam nemainīgi pavasara dobē dominēs dzeltenās krāsas atraitnītes. Vai tā ir vēlme pēc izteikta košuma, vai slāpes pēc saules stariem, to zinās labāk katrs pats, bet bez dzeltenajām atraitnītēm mājās neaizbrauc gandrīz neviens.
Te iecienītākās šķirnes ir divas:

 • Viola wittrockiana Mega Star Golden Yellow
 • Viola wittrockiana Mega Star Yellow with Blotch – Dzeltenā ar melno sejiņu.

Tāpat klasiskajā atraitnīšu dobē jābūt arī brūnajām un brūni dzeltenajām lielziedu atraitnītēm.
Un brūnajām piemeklēti tiek arī zilie toņi no tumšā līdz pat debeszilajam.
Šo krāsu izvēli mēs skaidrojam ar vēlmi pēc košuma pēc garā un vienmuļi pelēkā ziemas perioda.


Kad sākas atraitnīšu stādīšana pircēji dalās divās daļās. Tajos, kas vēlas pavasarīgu krāsu sprādzienu savā dobē. Un tajos, kas mēģinās izveidot mākslas darbu pat no vienkāršas atraitnīšu dobes. Un te jau mēs pietuvojamies šīs sezonas ziedu kompozīciju modes tendencēm.


Klāt atraitnīšu stādīšana – kas ir modīgi 2021. gada sezonā?

Mazā, melnā vakarkleita


Melns, tumši brūns, tumši zils, tumši zaļš. Mēs, latvieši, šīs krāsas dēvējam vienā vārdā – MĒĻŠ. Lūk, Mēļās, tīrās krāsas, izceļot tieši melno, dominē arī šosezon. Tas tādēļ, ka radīt melnos ziedus selekcionāriem vienmēr bijis izaicinājums.
Un, pavērojiet – aizvien vairāk mēs dobēs redzam melnas lilijas, gladiolas, dālijas un petūnijas. Tīri melnā krāsa joslās tiek kombinēta ar tīri baltu, sarkanu, gaiši zilu vai zaļu, radot noskaņu, kas asociējas ar eleganci, sakārtotību un zināmu aristokrātismu.
Un viens no atraitnīšu veidiem, kas dominēs arī šogad, būs – melnās un mēļās.

 • Viola wittrockiana Carneval Special Black – tīri melnā
 • Viola cornuta Twix Black – lielāku violetā toņa koncentrāciju melnajā sejiņā.


Šos eksemplārus kombinējot ar tādām košām šķirnēm kā:

 • Viola cornuta Admire White – mazajām, tīri baltajām skaistulēm
 • Viola wittrockiana Carneval Special Amarena
 • Viola wittrockiana Carneval Special Neon Purple
 • Viola cornuta Admire Red Blotch Uzlabota


Mēs iegūstam noskaņas ziņā mierīgu, tomēr elegantu pavasara dobi, kas liks apstāties jebkuram garāmgājējam, lai papētītu – vai tiešām arī tādas var būt smaidīgās pavasara vēstneses – atraitnītes.


Draiskules atraitnītes – smaidīgās Kaķa sejiņas – Catface

CatFace iekaro savas pozīcijas atraitnīšu vidū jau vairākus gadus. Un ļaudis tās iemīļo arvien vairāk. Un kā gan var pretoties šīm smaidīgajām, ar smalki tīklotajām, košajām sejiņām. Tās gandrīz vai gribas noglaudīt.
Iecienītākās šķirnes no šīm:

 • Viola wittrockiana Cats Red & Gold
 • Viola wittrockiana Cats Blue
 • Viola wittrockiana Cats Light Blue
 • Viola wittrockiana Cats Purple & White
 • Viola wittrockiana Cats White


Beacon sērijas zili violetajiem toņi


Šo atraitnīšu veidu gadu no gada izvēlās aizvien vairāk pircēju. Beacon sērijā ietilpst gan ragainās jeb sīkziedu, gan arī Lielziedu atraitnītes, bet tām visām vadošais ir zilais krāsu tonis dažādās tonalitātēs.
Un šeit atraitnīšu selekcionāri mūs pārsteidz ar ziedlapiņu krāsu kraso atšķirību. Viena ziediņa ietvaros krāsa nomainās no tumši melnas zieda viducī līdz koši baltai ārmalā. Un cilvēkiem tas patīk. Košums un saskaņa.
Iecienītākās šķirnes:

 • Viola cornuta Carneval Early Beaconsfield
 • Viola wittrockiana Inspire PLUS Beaconsfield
atraitnītes
Viola wittrockiana Carneval Beaconsfield


Tomēr šī gada jaunums šajā sērijā ir


VIOLA WITTROCKIANA ULTIMA BEACON ROSE – netipiski sarkanbaltu ziedu atraitnīte

Viola Beacon Rose


Atraitnītes – aizvien biežāk tiek izvēlēta kā galda dekors iekštelpās.


Jo kā gan lai pavasari sagaida pilsētnieki? Selekcionāri par to domā un jūt līdzi arī Urbānās pasaules puķu mīļiem. Tie ar vien vairāk veido šķirnes, ko audzēt nelielos podiņos, novietotus uz galda. Un ēit šķirne būs ļoti svarīga, jo parastā dobes atraitnītei istabā būs par karstu, tā izstīdzēs un mocīsies.
Piedāvātas tiek pat dažādas kombinācijas ar vairāku saskanīgu krāsu stādiem kā, piemēram,

 • Viola cornuta Twix Citrus Mix
 • Viola cornuta Twix Elite Mix
 • Viola cornuta Twix Rosy Mix

Te gan jāatzīst – pavasari baudīt, dzerot brokastu kafiju pilsētas dzīvoklī un skatoties smaidošu atraitnīšu sejiņās, mēs varam. Tomēr, kad Lieldienas jau garām, un atkususi zeme puķu kastē aiz loga, tās tomēr varētu izstādīt ārā. Atraitnīte ir un paliks ziemu un pavasari mīloša puķe. Istabā, kur siltāks par + 20C, tai ilgstoši būs par karstu.

Kuras izvēlēties – Lielziedu vai sīkziedu atraitnītes?

Un tā vienmēr ir dilemma. Sīkziedu atraitnītes ir izturīgākās kā lielziedu atraitnītes. Tomēr ne visi tās iemīļojuši, jo tā vien šķiet, tās ne pilnībā dod vēlamo pavasara sajūtu. Lielziedu atraitnītes ir klasika. Un ar katru gadu selekcionāri piedāvā ar vien lielāku ziedu eksemplārus. Tomēr lielie ziedi, lai arī pasakaini krāšņi, ir mazāk sala izturīgi – tos ātrāk apkož salnas. Kā arī, uznākot krusai, tie tiek ļoti viegli bojāti salīdzinājumā ar sīkziedu māsām. Svarīgi – Lielziedu atraitnītēm noziedējušie ziediņi jāaprauj, lai neveidojas sēklas, tas pagarinās auga mūžu, neļaujot tam priekšlaicīgi doties pie miera jau jūlija sākumā. Sīkziedu atraitnītes šinī ziņā ir krietni žiperīgākas. Kad sākt stādīt atraitnītes? Tiklīdz pavasarī zeme ir atkususi, dienās ir plusi, un laika ziņās vairs nesola diži vairāk par -5C, mēs varam sākt krāsot savas dobes un puķu kastes ar atraitnītēm.

Sīkziedu atraitnītes jeb ragainās vijolītes – kā pavasara vizbulītes dobē

Sals tām noteikti nav tik bīstams kā pārlieku liels siltums. Un tieši atraitnītes ir tās, ko mums vajag un prasās pavasaros. Pirmās uzticamās puķes kopā ar sniegpulksteņiem un sniega rozēm.

Atraitnīšu stādīšana šogad ir sākusies. Tādēļ stādu tirdzniecību esam uzsākuši arī mēs.
Par to, kādas krāsas tieši šobrīd pieejamas un kur tās iegādāt, mēs ziņojam mūsu FB kontā. Ielūkojieties un sekojiet līdzi.

Par atraitnītēm pastāstīja: R.Beirote / Zutiņi zs

Foto: no partnera lapas www.onava.lv un Zutiņu personīgais arhīvs

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword