Blog

Pītie kārkli jeb savītie vītoli

Pītie kārkli jeb savītie vītoli

Pītie kārkli jeb savītie vītoli – ir vairāki nosaukumi  šiem skaistajiem vijumiem, kurus bieži izmantojam kā rotu terases podiem vai akmens dārzam. Tehniski šīe ir vītoli – īpaša  šķirne, kas nedzen sakņu atvases, līdz ar to nav jāuztraucas, ka mūsu puķu dobe gadu gaitā pieaugs pilna ar krūmiem. Tāpat, šī vītolu šķirne ir ātraudzīga – gada laikā  vijumam izaug gari, krāšņi “mati”, kas plīvo uz visām pusēm.

Ja arī Jūsu dārzā ieplānoti pītie kārkli jeb savītie vītoli:

Pītos kārklus var stādīt gan puķu podā, gan dobē. Tie nedzen sānu atvases, tomēr iespēju robežās to sakņu sistēma izplešas. Ja tas traucē dobē, tos var arī saudzīgi pārstādīt. Audzējot podos, ieteicams reizi 2–3 gados piemeklēt lielāka izmēra podu, lai pītā kārkla saknēm atkal būtu kur izplesties

Pīto kārklu kopšana

Reizi gadā, pavasarī ieteicams apgriezt kārkla matus. Atjaunojot griezumu, kārkls atkal dzīs jaunus, skaistus matus. Griezums var būt pēc Jūsu ieskatiem. Ir reizes, kad virs kārkla vijuma izvēlas audzēt  jaunos zarus kā apaļu bumbu. Tad gan pavasarī, gan vasarā griezumu ietur šajās robežās.

Pīto kārklu mēslošana

Pītie kārkli jeb savītie vītoli nav prasīgi pēc mēslojuma, kā jau mitru ieplaku un grāvmalu augs. Tiem pilnībā pietiks, ja reizi gadā uzbērsiet sauju minerālmēslu gadījumos, kad pītie kārkli tiek audzēti dobēs. Ja esat izvēlējušies tos audzēt podos, mēslošanu var veikt 2-3 reizes gadā. Ja kārkls ir kombinācijā ar puķēm, tam pietiks no puķu mēslojuma.

Pītie kārkli jeb savītie vītoli nedrīkst tikt iekaltēti

Lūk, šis ir svarīgākais  punkts to audzēšanas procesā. Atcerieties, pītie kārkli ir dīķmalu un ieplaku augs. Tie dabā aug mitrās vietās un līdzīgus apstākļus cer sagaidīt arī tagad. Vienlaikus – nepārprotiet, nav tiem visu laiku jāatrodas vieglā ūdenī, vienkārši jāpievērš uzmanība, ja plānojat tos audzēt podos.

Pītie kārkli dobē mitrumu uzsūks no zemes. Protams, priecāsies, ja tos ik pa laikam aplaistīsiet, tomēr nenokaltīs, ja tas tiks piemirsts. Bet, audzējot kārklus podos, aplaistīšanu nedrīkst piemirst.

Ja kārkls kādā reizē iekaltīs, tam pie stumbra sāks dzeltēt lapas. Tas nav nekas briesmīgs, vienkārši signāls, ka saimnieks ir bijis neuzmanīgs. Svarīgs moments ir pavasaris un rudens – lai kārklu nenokaltētu, nepieciešams to laistīt arī rudens pusē, savukārt, laistīšanu podā atsākt jau martā, kad zeme atlaižas. Tas palīdzēs kārklam atmosties un dzīt lapas.

Pītie kārkli jeb savītie vītoli

Katru gadu pavasarī Pītos kārklus piedāvājam iegādāties arī Zutiņu saimniecības stādaudzētavā.

Par stādaudzētavas aktuālo sortimentu un darba laikiem biežāk ziņojam mūsu FB lapā https://www.facebook.com/zutini.

Ja vēlaties precizēt kārklu pieejamību, priecāsimies par zvanu: + 371 22802274 vai +371 29148046

 

Ko vēl interesantu vari iestādīt savā dobē? Apskaties mūsu Rakstu sadaļā. 😉

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword