Upeņu Salvija, Ananasu Salvija, Mandarīnu salvija un citas garšīgās un smaržīgās salviju nas arvien vairāk sastopami vietējo stādaudzētavu piedāvājumos. Arī mūsējā. Vai tie ir tikai krāšņi nosaukumi dekoratīviem augiem? Onē – tie ir ļoti gardi nosaukumi tējās un ēdienos lietojamiem garšaugiem.
Bet sāksim ar pirmsākumiem – Salvia Offincialis
Mēs visi pazīstam klasisko ārstniecisko salviju – salvia officinalis.
Savdabīgi, mazliet rūgteni smaržojošām pelēki pūkainām lapiņām tā lieliski ziemo mūsu apstākļos. Mēs Ārstniecisko salviju biežāk uztvērām kā tējas augu, tomēr pēdējā laikā līdz ar pavāršovu nākšanu modē, nu jau vairs ne tikai dižie pavāri, bet arī ierindas mājsaimnieces to izmanto savā virtuvē – gaļas ēdieniem, marinādēm, cepešiem.
Tomēr bez šīs visu iecienītās ir vēl ļoti daudz virtuvē izmantojamu garšīgu salviju veidu. Populārākos no tiem apskatīsim.
Ananasu salvija – pineapple sage
(Salvia elegans, Salvia splendens)
Ananasu salvija ir jau sen zināms salviju veids ar spilgti sarkaniem (ēdamiem!) ziediem un ananāsu aromātu un garšu, kas īpaši izteikts jaunajām un mazajām lapiņām. Ananasu Salvija ir lieliski piemērota arī audzēšanai puķu kastēs un podos. Pie mums neziemo, bet var rudenī pārvietot uz virtuves palodzi.
Starp citu – Ananasu Salvija ir pieejama arī ļoti skaistā krāsā – dzeltenīgī zeltītām lapām. Smarža vienlīdz jauka, bet arī izskats īpaši piemērots puķu podu greznošanai – Šķirne Sage Pineapple (Golden Delicious)

Upeņu salvija – Blackcurrant Sage
Salvia microphylla
Arī upeņu Salvijai ir vairākas apakš` šķirnes, kas atšķiras ar smaržu intensitāti un ziedu nokrāsu – no koši sarkanas līdz sarkani baltiem.
Bet pamatā Upeņu salvija var izaugt 80 = 1m liels krūms ar skaistām, gludenām un spīdīgām lapām. Šī salvija ļoti mīl ziedēt, tādēļ, sākotnēji ieteicams to vairākas reizes galotņot, lai panāktu vēlamo kuplumu. Ziedu krāsa variē no rozā līdz koši sarkanai. Šī salvija ir ļooti smaržīga, tādēļ piesaista bites un citus vērtīgos kukaiņus.
Medus meloņu salvija
(Salvia elegans)
Arī šī smaržīgā salvija zied koši sarkaniem ziediem un no abām augstāk minētajām salvijām izceļas ar mazāku, ne tik intensīvu aromātu. Tas ir mierīgi salds un maigs.
Mandarīnu Salvija
Centrālamerikas kalnos augošs Salvijas veids ar izteikti rūgteni saldu mandarīnu aromātu. Ar izteikti gariem, slaidiem sarkanu ziedu ķekariem. Arī Mandarīnu salvijai ēdami ir gan ziedi, gan lapas. Zinātāji tās slavē ēdienos kopā ar kazas sieru vai mocarellas sieru
Krāšņā salvija ‘Hot Lips’ jeb “Karstās Lūpiņas”
Salvia jamensis
Šī salvija savu vārdu ieguvusi krāšņo un neparasto ziedu dēļ – tie ir divkrāsu, apaļīgi un ļoti atgādina sakniebtas meiteņu lūpiņas. Arī šai salvijai ir ļoti jauks upeņu aromāts. Kā augšanas paradumi tā kulinārais pielietojums līdzvērtīgs pārējiem smaržīgo salviju veidiem.

Smaržīgo salviju veidu biežākais pielietojums:
- Svaigā veidā – jo tieši tad tās smarža ir visintensīvākā un patīkamākā.
- To lieto aromātiskas tējas pagatavošanai
- Vasarā pievieno dzērieniem un ūdeņiem
- Saldēdieniem gan kā piedevu, gan kā dekorāciju
- Ar salviju sarkanajiem ziediem dekorē tortes un kūkas
- Augļu salātos – nedaudz piegrieztas salviju lapiņas dod burvīgu smaržu un garšu
Upeņu Salvija, Ananasu Salvija, Mandarīnu salvija…
Audzēšanas īpatnības:
Smaržīgajām salvijām patīk saule. Nesamulstiet, ja pavisam karstā un saulainā vasaras sākumā salviju lapas kļūst violetas – tas ir UV staru apdegums, kas neietekmē to augšanu.
Tās mīl saulainas un sausas vietas, kas bagātas ar trūdvielām. ( Smiltiņā šo salviju veidi negūs pietiekami daudz spēka sev vēlamā auguma sasniegšanai)
Ja smaržīgās salvijas izvēlaties audzēt puķu kastēs vai podos, ņemiet vērā, ka tās sasniegs vismaz 80 cm augstumu. Kombinējot ar citām puķēm, paredziet tām pietiekamu vietu. Vismaz sākumā vairākas reizes galotņojiet, lai panāktu skaistu un kuplu krūmu. Citādi salvijas izdzīs trīs zarus, un ar to arī viss beigsies.
Krāšņie ziedi – izmantojiet arī tos ēdiena dekorēšanā un tējās. Kad tie noziedējuši – noraujiet, lai augs atsāk dzīt jaunus dzinumus.
Nepiemirstiet laistīt. Jo lielāku krūmu salvija veidos, jo vairāk ūdens tas patērēs.
Visiem gribās ēst – arī salvijām. No plika ūdens tās neizdzīvos. Nopērciet dārzeņiem domātu vai bioloģisko mēslojumu un nepiemirstiet salviju ik pa laikam samēslot.
Citi interesantu salviju veidi:
- Lavandas Salvija – Sage, Spanish or Lavender Leaved (Salvia lavandulifolia)
- Trīskrāsu salvija – Sage, Tricolour (Salvia officinalis tricolour)
- Purpura lapu salvija – Sage, Purple (Salvia officinalis purpurascens)
- Zelta lapu salvija – Sage Golden (Salvia officinalis icterina)
- Krāsainā Salvija – rozā un zilām lapām – Sage, Painted (Salvia horminum)
- Sage, Clary – Salvia sclarea Saukta arī par Dzidra aci, jo ūdenī iemērktas sēklas var izmantot kā acu mazgāšanas līdzekli. Zied ļoti skaistiem lavandas lillā milzu ziedu ķekariem.
Skaistākie no dekoratīvo salviju veidiem :
- Ametista lūpiņas” – purpura violetu apaļo ziedu salvija (Salvia Amethyst Lips)
- Salvia Amigo – dekoratīvo salviju veids ar pasakaini koši ziliem ziediem
- Tik pat netipiski zili krāšņiem ziediem zied Salvia Blue Butterflies – Salvia sagittata
Upeņu salvija, Ananasu salvija, Mandarīnu salvija un citas ir arī mūsu stādaudzētavas piedāvājumā.
Esat gaidīti pie mums ciemos saimniecībā vai arī uzmeklējiet mūs tirdziņos.. Par to, kuros tirdziņos plānojam būt, parasti ziņojam mūsu FaceBook profilā – sekojiet tam līdzi un mūs sastapsiet.
Citus mūsu piedāvātos garšaugus – kā klasiskos, tā neparastos – apskatiet mūsu garšaugu katalogā te.