Blog

Sīksīpoli sīpolu audzēšanai – kādus izvēlēties?

Sīksīpoli sīpolu audzēšanai – kādus izvēlēties?

Sīksīpoli sīpolu audzēšanai ir pieprasīti katru gadu. Tajā pat laikā, tos var iegādāties arī lielveikalos, tiesa gan, bieži bez šķirņu nosaukuma un ražotāja norādes. Tādēļ mazai dobītei šis varbūt der, bet profesionālai audzēšanai nu it nemaz.
Pērkot sīpolus pircēji bieži uzdod jautājumus – vai izaugs labi un neizziedēs.

Kāpēc sīpoli izzied?


Tam var būt dažādi iemesli, bet visbiežāk:

  • Nekvalitatīvs sēklas materiāls
  • Salu dabūjis sēklas materiāls
  • Sīpoli pēc iestādīšanas dobē dabūjuši salu
  • Tiek stādīti jau ļoti liela izmēra sīksīpoli ( augstāks izziedēšanas procents, jo sīpols jau ir nobriedis )
  • Ja tiek stādīti nevis sīksīpoli, bet iepriekšējā gadā audzētie mazāka izmēra sīpoli.

Vai sīksīpolu izmēram ir nozīme?


Jā. Vienmēr der izvēlēties vidēja izmēra sīksīpolus. Ja stādīsiet ļoti mazus un sīkus, kas reizē arī ir kārdinoši, jo bieži tie ir lētāki, ir liela iespēja, ka tie augs ilgāk, turklāt slapjās un lietainās vasarās vairāk saķers slimības. Tomēr no šī izmēra sīpoliem ir iegūstams kopēji augstāks ražas rezultāts.
Ja izvēlēsieties ļoti liela izmēra sīksīpolus, tad ņemiet vērā, ka no tādiem 2x lielāki sīpoli kā no mazākiem vis neizaugs. Sīpolam tā izmērs ir noteikts. Tomēr šāda sēklas materiāla iegāde ir nerentabla. Vienā kilogramā būs krietni mazāk sīpolu, tātad – par to pašu naudu saņemsiet mazāk. Kā arī pastāv risks, ka lielāka izmēra sīpoli jau būs gana nobrieduši, tādēļ var vairāk izziedēt.
Ko izvēlēties? Vidus variantu – vidēji lielus, skaistus sīksīpoliņus ( ap 14-20mm)

Kad stādīt sīpolus?


Sīpolus ātrai ēšanai un loku ieguvei ārā var stādīt jau aprīļa sākumā, tiklīdz temperatūra pieturās virs +5C. Tomēr sīpolu ražai ieteicams nogaidīt līdz aprīļa otrai pusei, kad temperatūra ir stabili ap 10. Sīpolus var stādīt no aprīļa beigām līdz maija beigām.
Sīpolus stāda 1,5 – 2,5 cm dziļumā. Ja iestādīsiet sīpolus par seklu, tie dīgstot var iekalst. Tāpat, ja uznāks lielas un spēcīgas lietusgāzes, tos var izskalot no vagām.

Ja sīpolusi estāda par dziļu – tie iztērēs daudz spēka, kamēr izlīdīs no zemes un aizkavēsies arī ražas ienākšanās.

Šogad savā saimniecībā audzēsim sekojošas sīpolu šķirnes:

Birnformige sīpoli
Vidēji vēla sīpolu šķirne ar garas bumbierveida formas sīpoliem. Lielisks salātiem un ēdieniem, kur sīpolus jāgriež ripiņās


Rosanna F1 sīpoli

Vidēji agra skaisti rozā krāsas sīpolu šķirne Maigas garšas sīpoli, labi piemēroti svaigai ēšanai un salātiem. Ar tievu kakliņu, kas nodrošina labu glabāšanos.


Crusado F1 sīpoli
Ļoti agra hibrīdā sīpolu šķirne ar skaistiem, apaļi zeltainiem sīpoliem. Liels ražas iznākums. Īpaši piemērota smagām augsnēm

.
Stuttgarten Riesen sīpoli
Sīpoli apaļi plakani. Viena no populārākajām šķirnēm. Agra šķirne pēc ienākšanās laika. JA kārtīgi izžāvēti, sīpoli glabājas līdz pat februārim/martam


Sturon sīpoli
Vidēji agra, strauji augoša un ļoti populāra šķirne tieši komerciālai sīpolu audzēšanai, jo tai ir kārtīga un laba raža. Pēc formas apaļi ar nedaudz iegarenu saknes podziņu un tievu kakliņu, kas nodrošina labu glabāšanos. Labi glabājās. Ienākas pāris nedēļas agrāk kā Centurion

Tā kā sīksīpoli sīpolu audzēšanai mums nepieciešami daudz, tos iepērkam lielos apjomos no profesionālajiem audzētājiem. Daļu, kas paliek pāri, piedāvājam iegādāties mūsu e-veikalā.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Related Posts

Enter your keyword