Blog

Pampu zāle – dārza rota un izaicinājums dārzkopim

Pampu zāle – dārza rota un izaicinājums dārzkopim

Pampu zāle ir īstens mans šī gada prieks. Taisnību sakot – rudens prieks, jo pirmās smilgas tā braši izlaida vien septembra vidū, bet tā kārtīgi uzplauka oktobrī. Saulainajās dienās tās mainīja nokrāsu un dažbrīd likās kā sudrabotas.

Es joprojām neapgalvoju, ka Pampu zāle Latvijā ziemo. Nē – nav paredzēts.

Bet šo konkrēto iestādīju pagājušajā pavasarī ar domu – kā būs – tā būs!

Pērnajā ziemā savu pampu zāli atstāju dobē un nesedzu. Bet 2019/20. gada ziemu jau īsti nevarēja uzskatīt par ziemu, lai gan mīnusi uzkāpa arī līdz padsmit grādiem vienubrīd.

Bet Pampu zāle izziemoja pilnībā neuzpasēta un it ne maz nepiesegta. Gan šī, kas bija iestādīta dobē, gan arī tās, kas bija piemirstas pie siltumnīcas stūra mazajos podiņos.

Šajā vasarā tā sasparojās pavisam krietni un nu, rudenī – lūk – iepriecināja mani.

Vai es segšu un glābšu savu pampu zāli šoziem?

Par šo vēl stipri domāšu vairāku iemeslu dēļ. Jo kā gan to darīt šādam izmēram. Turklāt – savu skaistumu tā rāda šobrīd – ziemā. Kurš tad būs tas brīdis, kad man jānogriež skaistās smilgas un jāsāk tīt to deķī?

Es priecāšos un cerēšu, ka sakņu sistēma būs kļuvusi tik liela, un spēcīga, ka spēs turēties pretī arī šīs ziemas saliem.

Ja nu ne, tad nav lemts.

Man, protams, būs žēl, taču arī puķkopība nedrīkst kļūt par tādu apmātību, kur mēs visu laiku staipām pagrabos, sedzam, piesedzam, pierokam un mocāmies, lai izzieminātu visu, sākot no zemenēm un beidzot ar samtenēm.

Un kamdēļ tas tā notiek? Mums tirgū šobrīd tiek piedāvātas daudz dažādas skaistas siltzemju puķes. Un tām ir skaidri nosacījumi – Latvijā neziemo. Tomēr vienmēr atrodas kāds, tostarp, stādaudzētāji, kas uzsver – ziemo, ziemo – tikai jāienes…jāpiesedz…pagrabā…istabā… Tas, protams, ir kā skaists arguments un mēs tikai pērkam… Bet tajā pat laikā, rudenī saprotam, ka istabā un pagrabā būs jāienes puse dārza… Un tādēļ jautājums. Vai vajag? un precīzāk – Vai tiešām visu vajag ziemināt?

Bet tas nu lai paliek retorisks un katra paša ziņā. Jo – ja patīk, tad noteikti, ka arī vajag! 🙂

Bet, skatoties uz savu skaistuli, saprotu, ka šī varētu būt dārza rota.

Varbūt tomēr ir vērts pacīnīties?

Viens variants, kā to audzēt, ir lielā, lielā podā, kuru katru gadu sagādājam lielāku ( Jo sakņu sistēma tai milzīga). To uz ziemu būtu vieglāk pārvietot.

Izrakt katru rudeni – šis īsti nebūs variants, jo – kā jau minēju – Pampu zāle savā augšanas zona patiesībā ir nezāle un ar milzīgu sakņu sistēmu. Jau trešajā gadā to izrakt vairs nebūs iespējams. (Ir redzēts, ka ārzemēs to dara ar buldozeriem)

Svarīgākie novērojumi, audzējot Pampu zāli:

  1. Svarīga ir šķirne. Esam novērojuši, ka ne tuvu visas pampu zāles šķirnes pietiekami labi padodās un pats galvenais – uzzied jau pirmajā vasarā.
  2. Sēt no sēklām vai audzēt ar stādiem? Un šis ir burvīgs jautājums, kas attiecas ne tikai uz graudzālēm. Jā, sēt no sēklu paciņas noteikti ir izdevīgāk nekā pirkt gatavu stādu, kas jau ir krietni lielāks. Bet cits jautājums – no paciņas jums sanāks no 30 līdz 50 stādiem. Kur tad viņas stādīsiet?
  3. Bet tā būtu mazākā bēda. Ar sēklām sēta pampu zāle pirmajā gadā ir ļoti maza, pirmo smilgu izdzen tikai otrajā gadā, un kārtīgi kuplot sāk trešajā gadā; Tas nozīmē – trīs gadus Jūs viņu raksiet, stumdīsiet un glabāsiet pagraba, līdz tiksiet pie pirmā puslīdz krāšņā izskata! Uzdodiet sev jautājumu – Vai tas ir tā vērts? Un vai tas ir šī ietaupījuma vērts. Es teiktu – daudz prātīgāk ir nopirkt jau liela izmēra stādu, neskatoties uz to, ka tas jau ir dārgāks, un priecāties par pirmajām smilgām jau pirmajā gadā.
  4. Ja pirkt pampu zāles stādu – tad pietiekamā izmērā. Nav jēgas nopirkt mazu, smalku stādiņu un atkal , kā jau rakstīju iepriekš, gaidīt divus gadus, līdz tiekat pie pirmā skaistuma. Jo nezidoša un maza Pampu zāle jūsu dobē ir nevis rota, bet vēl viena nezāļveidīgā kamolzāle, tikai ar dižciltīgu nosaukumu. Vai naudas ietaupījums ir tā vērts?
  5. Tā īsi rezumējot, Ja reiz Jūs pērkat Leksusu, tad nevajag žmiegties uz lietotu bāzes modeli ar plikām riepām. Tad jau labak braukt ar šiku golfu! ( dārza valodā pārfrazējot – tad labāk stādiet Stepju līgas vai Miskantes un priecājieties par to krāšņumu jau pirmajā gadā!)

Pampu zale otrais gads zutini rūta
Pampu zale otrais gads

Ar savu Pampu zāli lepojās: Rūta Beirote, Zutiņi z/s

PS.

Par stādiem runāsim pavasarī. Visam savs laiks. Sekojiet līdzi mūsu FB lapai , tur arī ziņosim par to, kas stādaudzētavā pieejams:

Bet daļa mūsu stādaudzētavas sortimenta būs redzama mūsu katalogā te.

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword