Blog

Mūždzīvji jeb sukulenti kāzu noformējumā

Mūždzīvji jeb sukulenti kāzu noformējumā

Mūždzīvji jeb sukulenti, bet varbūt eševērijas , ko Latvijā arī mīļi sauc arī par saulrietiņiem, kāpostiņiem un akmens rozītēm.
Ar mūždzīvjiem daiļo akmensdārzus un reizē tos var audzēt arī uz palodzēm. Mūždzīvji ir mākslinieku augs – no tiem veido arī brīnumskaistas kompozīcijas lielajos traukos. Saplēsti māla podi, lielas lauskas, kompozīcijas kopā ar baltajiem akmentiņiem – variantu tik daudz, kā rotaļāties.

Turklāt mūždzivji jeb sukulenti ir ļoti mazprasīgi,

tie piedod daudz saimnieka kļūdu un neuzmanību.
Galvenais – lai būtu labi drenēta augsne podā vai akmensdārzā – lai nekrājas mitrums. Saule neskādēs, nelielu iekalšanu šie sukulenti piedos.
Bet ir vēl viens skaists pasākums cilvēka mūžā, kur šie mazie draudziņi tiek bieži izmantoti – kāzas… Šis brīnumainais augs ir lielisks kāzu dekorāciju palīgs. Biežākās vietas, kur kāzās lieto mūždzīvjus, ir līgavas pušķis, kāzu galda dekorācijas un mazās dāvaniņas viesiem.

Mūždzīvji jeb sukulenti

Mūždzīvji jeb sukulenti kāzās tiek izmantoti arī kā mazās dāvaniņas viesiem, kas reizē var kalpot kā galda karšu turētāji. Kamdēļ Ešivērijas? Jo tās nes ļoti zīmīgu vēstījumu. Ģimene. Ražība. Auglība. Vairošanās. Bērnu radīšana. Kuplošana un izplešanās. Būt cieši kopā vienam ar otru, blakus, muguru pie muguras. Būt mazai, bet ciešai ģimenei, kas lēnām aug lielāka.

Ļoti interesants un zīmīgs ir arī Ešiveriju vairošanās process. Tas no lapu rozetēm izlaiž mazus bērniņus, kas karājās stīdziņās, kuras dēvē arī par nabassaitēm. Kad bērniņš gatavs sākt savu dzīvi (iesēdies zemē un iesakņojies), māte nabassaiti atlaiž.

Dāvināt mazu skaistu mūždzīvi kāzu viesiem nozīmē dalīties priekā, ražībā un auglībā. Un būt pārliecinātam, ka šis mazais zaļai krāsainais prieciņš vairosies. Jau atkāzās pēc gada kopā ar saviem viesiem būs iespējams iestādīt veselu akmensdārzu.

Sempervivum ir latīniskais nosaukums Eševeriju ģintij un tulkojumā tas nozīmē – `arvien dzīvs` , tādēļ šos augus sauc arī par mūždzīvjiem.

Latvijā ziemojošus izšķiram:

  1. Saulrieteņus (Jovibarba)
  2. Mūždzīvjus (Sempervivum)

Mūždzīvji jeb sukulenti agrāk piederēja saulrieteņu apakšdzimtai. Jovibarba un Sempervivum pēc izskata, salizturības un kopšanas ir ļoti līdzīgi, tādēļ daudzviet tiek lietoti kā sinonīmi.
Abus divus tautas valodā mēdz dēvēt arī par `Akmens rozītēm`

Mūždzīvju krāsa vienmēr ir diskutējams jautājums. Daudzi viļas, ka augi izbalo. Bet tā īsti nav. Mūždzīvja sarkano krāsu nosaka saulīte. Jo vairāk saules, jo košākas krāsas. Ēnā mūždzīvis kļūst bālāks.
Augi ar lielām lapu rozetēm jeb lielās mammītes pēc ziedēšanas biežāk aiziet bojā, tomēr aiz sevis atstāj daudz mazu pēcnācēju, kas turpina skaisto klājienu.

 

Rakstu sagatavoja: R.Beirote

Foto: interneta resursi

Mūždzīvjus jeb eševerijas [iedāvājam iegādāties arī mēs Zutiņu stādaudzētavā pavasara sezonā.

Paskati mūsu e-veikala lapā, iespējams, šobrīd tos var pasūtīt ar OMNIVA piegādi.

Raugi te: www.ZutiniVeikals.lv

Pastāsti par mums saviem draugiem

Enter your keyword