Blog

Kas šogad modē balkona kastēs un puķu podos?

Kas šogad modē balkona kastēs un puķu podos?

Vai tiešām petūnijas un pelargonijas būs modē arī šovasar balkona kastēs? Nu jā, bet galvenokārt tādēļ, ka nu jau visi mēs esam iemācījušies tās audzēt bez liekas piepūles. Viegli un ērti. Tomēr kā svaiga gaisa malku, iekārtojot terases, mēs gribam ko neierastāku un interesantāku. Lai viesi brīnās un kaimiņi apskauž. Kas būs modīgi šovasar, iekārtojot balkona kastes, podus un terases noformējumu?

Un paralēli tam  mūsu terase šogad pakļaujas mūsu tik cilvēciskajām īpašībām – Es drīkstu aizmirst, es drīkstu aizbraukt, Es labošos.

Melnbalts

Modē krietnu laiku jau ir histēriski dažādu augu sajaukumi, lai radītu mežonības, dabas daudzveidības un pļavas efektu.
Lēnām pretī sāk spēlēt klasiskā elegance – tīras krāsas un viena veida augi ieturēti tādā tīri skandināviskā stilā. 
Piemēram – izvēlamies joprojām petūnijas, ko mēs visi mākam audzēt, bet tīrās pretkrāsās – melns ar baltu. Kastēm apjomu piešķiram ar baltajām sīkziedu Hamesticēm. Kombinējot melnās un sarkanās petūnijas kontrastu varam piešķirt ar pelēkajiem kaleceofaliem.
Melnās petūnijas lieliski kombinējas arī ar baltajām bakopām, suterām.
Kur košums? Varbūt nav! Bet ir tīras, skaistas krāsas, kas izceļās un uzreiz ir pamanāmas. Un ir Skandināviski interesanta elegance.

Dārzeņi!

Krietnu laiku mēs jau esam raduši audzēt balkonu kastēs puķes kopā ar garšaugiem. To ir sapratuši arī selekcionāti, pielāgojot garšaugu krāsas un struktūru, piemēram, radot zeltlapainu timiānu vai sudrablapu piparmētras. Mēs ejam soli tālāk.
Vai zinājāt, ka puķu kastēs lieliski izskatās arī lapu bietes, Briseles kāposti, mazie, nestīgojošie cepamķirbji un sarkanziedu rožu zemenes?
Kad garšaugu kombinācijas ar petūninjām nu jau kļuvušas par ierastu lietu, laiks atvēzēties uz lielākiem augiem un dārzeņiem.

Struktūraugi

Ne visam vienmēr ir jāzied!
Aizvien pieprasītāki kļūst dažādi smilgaiņi, skaraiņi un lapaiņi kombinācijās ar kvalitatīviem māla, akmens, auduma vai citiem dizaina podiem. Pozitīvi, jo – neaizēno poda krāšņumu, Nav tik prasīgi kā ziedaugi, piedod retāku aplaistīšanu vai mēslošanu. Izskatās tīri un eleganti – atbilstoši skandināviskajai pieticībai, uz kuru tik bieži tiecamies.

Koši lapaiņi

Es negribētu teikt, ka ziedi novirzās otrā plānā. Tomēr drosmīgas mājsaimnieces aizvien biežāk izvēlas kombinēt krāsainos lapaiņus ar neierastiem struktūraugiem. Koši sarkanas, dzeltenas un violetas Heihēras tiek kombinētas ar maigajām Mulenbekijām un koši dzeltenajām nokarenajām pļavu zeltenēm vai gaisīgajiem kaleceofaliem. Par Skaistnātrēm un Batātu ipomejām nemaz nerunājot. Rezultāts – košums, struktūra, bet neviena zieda. Skaisti un pārsteidzoši! 

Praktiskums tajā visā – vieglāka kopšana un laistīšana. Podi vienmēr izskatās skaisti arī tad, ja nedaudz iekaltēti. Terase nevienu brīdi nav mazāk krāšņa, kā tas var gadīties ziedošo puķu “viļņošanās” dēļ Puķes mēdz noziedēt un būt bez ziediem, kamēr sariešās jauni pumpuri.

Neierasti podaugi

Mēs zinām, ka puķes var stādīt podos. Bet mūsu kultūrkodā ir rakstīts, ka, piemēram, lilijas vai gladiolas var stādīt tikai dobēs. Ne gluži. Labi augs un lieliski izskatīsies tās arī podos un kastēs terasē. Jā, te jāpiedomā pie atbilstoša dziļuma un kombinācijas ar citiem augiem, bet atkal – rezultāts ir pārsteidzošs.

Biezlapji un sukulenti

Skaisti, skaraini, spuraini vai arī gluži pretēji – tik vienmērīgs klājums, ka gribās noglaudīt – tādi ir balkona podi no biezlapjiem. Interesanta struktūra, savdabīgas krāsas, iespēja kombinēt arī ar ne pārāk agresīviem ziedošajiem augiem. Un tajā pat laikā – izturība. Pat, ja aizmirsīsies kādu dienu kārtīgi apliet, biezlapji to mērenās devās mums piedos.

Podos drīkst stādīt Ziemcietes

Laiks lauzt stereotipu, ka podos vieta tikai viengadīgajām puķēm. Bet, ko darīt, ja košie lapaiņi vai krāšņās puēks daudzgadīgas? Neko – stādām iekšā! Daudzgadīgās graudzāles, krāsainās piparmētras, krāšņās heihēras, un tik daudzkrāsainās Hostas. Pat dārza čīkstenes, no kurām daudz tik ļoti pūlās tikt vaļā. Un šeit ir viens mīlzu bonuss: Daudzi no šīem augiem pārziemo puķu podā! Otrkārt – daudzi no šiem augiem jau aug mūsu dobēs, atliek vien padalīt ceru un pārnest uz  podu – bez liekām izmaksām!

Pīto kārklu vijumi

Puķu podam ir iespēja piešķirt otro stāvu. Pītie kārkli lieliski iederās terases noformējumā kā kopā ar puķēm tā struktūraugiem. Krāšņi lapaiņi, kam pīt bizes, vai kuros iekārtot ligzdu putniem. Tālās zemēs tos izmanto jau sen un nu beidzot tie atnākuši arī līdz mums. Bonuss: tie ir daudzgadīgi un maz prasīgi. Kad podā to stādīt apnicis, varam pārvietot uz puķu dobi vai dīķmalu.

Ar Modes tendencēm iepazīstināja: Rūta Beirote, Zutiņi zs Stādaudzētava
Foto: Rūta Beirote, Edgars Meļķis, Interneta resursi

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword