Blog

Kas ir Baznīcas Lilijas jeb Madonnas lilijas?

Kas ir Baznīcas Lilijas jeb Madonnas lilijas?

Baznīcas Lilijas ir iešūtas mūsu kūltūrkodā – baltas, smaržīgas, lieliem, gariem trompešu ziediem un valdzinošo smaržu– tās ir  neatņemama latviešu puķu dobes sastāvdaļa. Ne velti mēs tās dēvējam par Baznīcas lilijām – ziediem, kurus nonesam Dievam, kuras liekam līgavas pušķī, kuras aiznesam mīļotajiem bēru dienā. Lilijas pavada mūsu dzīves ritumu un parasti tiek dāvātas svarīgos dzīves brīžos, arī kristībās un izlaidumos. Arī mūsu albumā gulst foto ar mūsu Omīti Jutu Beiroti viņas iesvētību dienā – garā, baltā kleitā un milzu baltu liliju pušķi rokās. Un kā viņa sargāja savas baltās, smaržīgās lilijas. Katru gadu pavasarī cītīgi lūkoja, vai tās dīgst un pa ziemu nav izzudušas.

Par Baznīcas lilijām mūsu senču dārzos dēvēja smaržīgās lilijas ar sniegbaltajiem ziediem. Atsevišķās sētās  bija sastopama arī šķirne, kurai ziedi veidoja garas trompetes un to kausa virspuse krāsojās viegli rozā, bet galvenais priekšnosacījums ir saldā, spēcīgā smarža.

Līdzīgi kā latviešiem, arī citām tautām lilijām ir simboliska nozīme. Tam pamatā ir Bībele. Tajā Lilijas simbolizē tīrību un šķīstību, nevainību skaistumu un auglību.. Lilija ir Jaunavas Marijas zieds un parasti visās gleznās jaunava tiek attēlota ar baltiem liliju ziediem rokās. Ercenģelis Gabriiels ar šo ziedu pavēstīja Marijai ziņu par Kristus dzimšanu. Šeit ir skaidrojums Lilijai kā neatņemamam ziedam kāzās. Jaunava Marija un Jāzeps ir stipras laulības paraugs. Ticība, uzticība, spēja iet cauri grūtībām, šķīstība, svētība. Izmantojot Lilijas kāzu dienā, mēs simboliski pārņemam un solām šīs vērtības. Senajā Grieķijā Līgavas kāzās lika galvā vainagus kas darināti no lilijām un kviešiem, tādejādi simbolizējot tīrību un pārpilnību. 

Lilija ir arī bēru zieds, nonesot lilijas ziedus aizgājējam, mēs nododam to Dieva un Jaunavas Marijas rokās. 

Senie Ēģiptieši uzskatīja Liliju par auglības un atdzimšanas simbolu, tamdēļ Liliju ziediem rotāja kapus un šo tradīciju pārņēma arī kristieši. Tā Senajā Romā un visā Vidusjūras reģionā Liliju ziedi ir sastopami kā gleznās, tā freskās un arhitektūrā, arī kolonnu noformējumā. Visā Eiropā Lilijas zieds ir sastopams  arī dižciltīgajos un karaliskajos ģērboņos.

Baltās Baznīcas lilijas kalpoja arī kā ārstniecisks augs, tādēļ sasaistot šo īpašību ar dievišķo, baltās lilijas bieži tika audzētas arī klosteros un izmantotas dziedniecībā. Liliju ziedlapiņas sajauktas ar medu tika izmantotas kā pret novecošanās un pretgrumbu līdzeklis, kuru izmantoja karalienes Elizabetes galmā.

Lilijas ir arī neatņemams Lieldienu simbols, jo tieši ar šiem ziediem tiek rotāti visu baznīcu altāri Lieldienu mises laikā. Lilijas simbolizē pavasara atgriezšanos un jaunas dzīves solījumu

Mūsu dārzos par Baznīcas Lilijām tiek turētas 2 šķirnes: 

Sniegbaltā lilija (Lilium candidum)

(Baznīcas Lilija jeb Madonnas Lilija)

Tās izcelsme ir Balkāni un Vidusjūras austrumkrasts, kur tās sastopamas savvaļā un šobrīd tiek audzētas arī dārzos nu jau vairāk kā 3000 gadu. Mūsu zemē ienākusi līdz ar kristīgo ticību un ceļotājiem.

Šī Lilija zied Jūlijā – ap Jaunavas Marijas Debesīs braukšanas dienu, tamdēļ ir neatsverama rota arī šajos svētkos. Augumā no 1-1,5m, vidēji lieliem, plaši atvērtiem ziediem. Sīpoli parasti balti ar lielām zvīņām.

Otra šķirne, ko mēdzam dēvēt par Baznīcas Liliju, ir 

Karaliskā lilija (Lilium regale) 

Tās izcelsme ir DievidĶīnas kalnu ielejas, kur tā savvaļā aug starp krūmiem. Tās augums ir nedaudz mazāks – līdz 1,2m. Pie mums izplatīta ļoti plaši. Ziedi ir izteikti trompetveida un izkārtoti lielos čemuros pa padsmit ziediem un vairāk. Zieda viducītis ir iedzeltens, bet trompetes ārpuse brūnīgi lillīga. Regale lilijai raksturīga ļoti izteikta smarža. Sīpoli parasti Sīpols ir brūni ar violetu nokrāsu.

Kāpēc Baznīcas Lilijas viegli izzūd no dārza?

Lai gan šīs abas šķirnes jau izsenis aug mūsu platuma grādos un, šķiet, tām jau vajadzētu zināt, kā izdzīvot mūsu mazdārziņos, tomēr ne. Baznīcas Lilija ir un paliek karalisks un dievišķs augs. Tā mīl gan labi paēst, tamdēļ prasīga pret augsni – tai patīk saulainas vietas, piesaulīte un trūdvielām bagāta zemīte, kurā nesastāvās ūdens. Tās neaugs arī mēslu čupā, to mēslošanai nepieciešami jau satrūdējuši kūtsmēsli. Nevar pavasarī liliju dobei uzdakšot svaigus mēslus – zem tiem lilijas vienkārši nosmaks. Baltajām lilijām nepatīk arī ļoti skāba augsne, jo tajā veidojas parazītiskās sēnes un slimības, pret kurām šīs lilijas ir ļoti nenoturīgas.

Un galvenais, Baltās lilijas ir nenoturīgas pret pelēko puvi, un šī slimība īpaši sarosās tad, ja liliju dobe izveidojusies ļoti bieza vai arī lilijas sastādītas biezi kopā ar citām puķēm, ja laiks ir vēss un mitrs, dienas lietainas – vai gluži pretēji – tveice un biežas lietusgāzes

Baznīcas Lilijas jāstāda seklāk

Balto liliju audzēšanai nepieciešama labi mēslota dārza augsne, vai smilšaina augsne, jo sīpoliem nepieciešams gan elpot, gan laba ūdens novade, lai tie nesmaktu un nepūtu. Mālainā augsnē Lilijām nepatiks. Lilijas mīl skatīties acīs saulītei, tamdēļ priecāsies, ja ierādīsiet tām saulainu vietu un, ja vēl tā būs aizvējā – laime garantēta.

Atšķirībā no citām, baznīcas lilija pie stublāja neveido mazās saknītes, tamdēļ to jāstāda sekli, pat tā, lai smailas gals būtu gandrīz pie pašas augsnes virskārtas. Pārāk dziļi iestādītas tās sāk nīkuļot.

Baznīcas Lilijas varam stādīt nedaudz tālāk vienu no otras ~30cm, lai izvairītos no stublāju biezokņa, kurā varētu sākt vairoties slimības.

Baznīcas Lilijas uz ziemu veido nelielas lapu rozetes, kuras pārziemo, tamdēļ tās var ieziemot, apsedzot ar egļu zariem, lai izvairītos no izsalšanas . Tomēr labāki šeit ir tieši egļu zari nevis mulča vai kūdra, jo tajā nereti augi var nosmakt, ja laikus nenoņemam to nost pavasarī. Un te der atcerēties – Lilijām pavasaris var iestādies krietni agrāk kā mūsu apziņā 🙂

Ieteikumi Baznīcas Liliju audzētājiem:

  • Izravē Liliju dobi pirmo – lai nemetās sēnīšu slimības un vīrusi.
  • Lilija ir Tava dārza karaliene – ierādi tai atsevišķu dobi vai norobežo no citiem augiem.
  • Nemēslo Lilijas ar svaigiem kūtsmēsliem – tām nepieciešams labi satrūdējis komposts vai melnzeme.
  • Apčubini savu karalieni – apraušot nezāles, viegli uzirdini zemi un aplauz nokaltušos ziedus, lai elpo un  neslimo.

Mūsu piedāvātās liliju šķirnes

Apskati mūsu piedāvāto plašo liliju šķirņu klāstu šeit: https://zutini.lv/lilijas/

Rakstu sagatavoja: Rūta Beirote, Z/s Zutiņi Stādaudzētava
Foto: Interneta resursi

Pastāsti par mums saviem draugiem

Atstājiet komentāru

Related Posts

Enter your keyword